Voiko Nöffejä hemmotella liikaa?

Tietoja kaipaava

Minulla on Nöffi. voiko sitä hemmotella liikaa??
Me annamme sille kerran viikossa maksalaatikkoa (jota se rakastaa ylin kaiken)ja broileripyöryköitä.
Tuleeko siitä nirso muun ruoan suhteen??
Ja miten sen sais syömään muutakin ruokaa??

Toivoisin pikaisia neuvoja!!!

8

1122

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Tää on pakko olla provoa....kirjoittamasi mukaan nöffi saa kerran viikkoon maksalaatikkoa (jota minäkin rakastan yli kaiken) sekä kanapullia..ja muuna aikana se ei syö mitään?

      • tietoja kaipaava

        Kyllä se saa muutakin ruokaa mutta se ei aina syö kun ruokaa tarjotaan!!


    • davalyan

      Jos tarkoitit hemmottelulla vain ruokaa niin asia mielestäni ok,kunhan et makeisia jakele ja muista ettei koirallekkaan maksaa isoina annoksina.Nöffisi on ilmeisesti jo aikuinen joten jos ei tavallinen murkina kelpaa,niin turvallisesti voit antaa pitää itseään nälässä muutaman päivän,kyllä sitten jo pian ruoka maistuu kun herkkuja ei tipu.Aikuiselle koiralle tämä sopii,kasvava pentu on eri asia,sen ei voi antaa päiväkaupalla paastota.Koirasi alkaa joka tapauksessa syödä sitä mitä tarjotaan jos ei muutakaan tipu.Jonkun mielestä tämäkin tietysti kuullostaa eläin-rääkkäykseltä,mutta käytännön kokemuksesta uskallan näin sanoa,ja ompa minulla joskus joku koira omasta tahdostaan ollut pari-kolme päivää syömättä ilman mitään sairautta ym ja uroksillahan esim juoksuaikainen narttu voi tämän aiheuttaa.Eli sanoisin,että voit hemmotella,mutta ensin pitäisi oppia syömään omaa ruokaansa,joten pidä herkuissa pieni tauko.T:pari nöffiä ja kaverit

      • bunetti

        Meidän koiralla oli tietyn merkkiset ruuat mikkä ei kelvannu... Luppa oli yks ja toinen oli hauhau. Eikä nää kelpaa toisellekkaa koiralle... Oma kokemukseni on ett nöffit on erittäin laatutietoisia, meillä koira tietää mikä on hyvää jo pelkän hajun perusteella.

        Ja voihan sitä totutella syömään sekoittamalla maksalootaa ruokaan tai vaikkapa rikkoa raaka kananmuna, se tekee hyvää turkillekin. Ja kalanmaksaöljyhän on kaikkien koirien herkkua, joskin kallista.


      • tietoja kaipaava
        bunetti kirjoitti:

        Meidän koiralla oli tietyn merkkiset ruuat mikkä ei kelvannu... Luppa oli yks ja toinen oli hauhau. Eikä nää kelpaa toisellekkaa koiralle... Oma kokemukseni on ett nöffit on erittäin laatutietoisia, meillä koira tietää mikä on hyvää jo pelkän hajun perusteella.

        Ja voihan sitä totutella syömään sekoittamalla maksalootaa ruokaan tai vaikkapa rikkoa raaka kananmuna, se tekee hyvää turkillekin. Ja kalanmaksaöljyhän on kaikkien koirien herkkua, joskin kallista.

        ... Minun koiranikaan ei syö luppaa eikä hauhau:ta. Vähän aikaa sitten aloimme antaa sille kalanmaksaöljy-tabletteja. Nuo tiedot pitää muistaa!!! :)


    • -suomenajokoira-

      ... ja liian rasvaista...!!!!!! koiralle EI saa antaa liian rasvaista ruokaa! tämä on hyvä annos: nappuloita, perunaa, kuiv. leipää, kauraryynejä (mieluiten myllystä suoraan ostettuja)) ja maitoa tai piimää päälle. ei tietenkään joka päivä samaa ruokaa, joskus jotain tähteitä, mitä jää (tietty vähärasvaisia)!

      • brunetti

        koira ei saa mitään perunasta. Parasta olisi antaa koiralle perunankuoria, niistä se saa vitamiineja, tärkkelystä koira ei tarvitse. Ja maitoa en kyllä suosittele enkä liioin ryynejä.

        Keitetty puuro on koiralle parasta, siinä on vitamiineja eikä se paisu mahassa.

        Ellet tiennyt, nöffi syö niin paljo ku maha vetää, ja enemmänki, niin kauan ku ruokahaluja riittää.

        Kuiva leipä on toki hyvää.
        PS! ÄLKÄÄ HEMMOTELKO KOIRAANNE LAITTAMALLA LEIVÄN PÄÄLLE VOITA! Kyllä sille vähempiki kelpaa... liika hemmottelu on turhaa.


    • uksi

      Jokaista koiraa VOI hemmotella liikaa ja yli lelliä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      780
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      765
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      716
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      653
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      554
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      527
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      489
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      462
    9. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    10. 40
      424
    11. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      64
      424
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      409
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      400
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      398
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      393
    16. 39
      393
    17. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      384
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      377
    19. Ylen suosikkisarja tuotti pettymyksen - Loppuiko Ellis tv-sarja todella tähän?

      Nyt Suomessa on nähty tv-sarjan kaksi ensimmäistä kautta. Toisella kaudella tiedossa oli tv-katsojille ikävä yllätys,
      Tv-sarjat
      0
      376
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      371
    Aihe