Veikkaanpa,et N.G oli aikasen tosissaan Björklundin kanssa. Jompikumpi tytöistä lipsautti tiedon poikakaverista, joka oli intissä. Björklund ei ollut suosiollinen Nilssille ja tämä sai mustasukkaisuuksissaan raivarin muiden nauraessa tälle.
Vammat eivät olleet niin pahoja kuin kuvaili myöhemmin, joten on käynyt piilottamassa kengät ym.säikähdettyään mitä tuli tehtyä. Sen jälkeen levittäytynyt teltan päälle näyttelemään tajutonta. Silminnäkijät olivat kuvailleet Nilsin eri asennoissa teltan päällä. Kukapa jaksaisi helteessä huonossa/samassa asennossa maata pitkiä aikojs kerrallaan??
Videokuulustelussa kumman rauhallinen, vaikka pidätettynä?
Vammat eivät olleet niin pahoja kuin kuvaili myöhemmin, joten on käynyt piilottamassa kengät ym.säikähdettyään mitä tuli tehtyä. Sen jälkeen levittäytynyt teltan päälle näyttelemään tajutonta. Silminnäkijät olivat kuvailleet Nilsin eri asennoissa teltan päällä. Kukapa jaksaisi helteessä huonossa/samassa asennossa maata pitkiä aikojs kerrallaan??
Videokuulustelussa kumman rauhallinen, vaikka pidätettynä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näin minäkin olen sen ajatellut kuten myös poliisit. Kumma ettei aikaisemmin kukaan ole penkonut asiaa tältä kantilta. NG on kyllä siinä videossa epävarma ja välttelevä. Silloin 60 luvulla häntä kuulusteltiin uhrina ei tekijänä. miksi joku ulkopuolinen tekijä olisi hänet jättänyt henkiin/tehnyt koko rikosta?. Jos kerran hän oli taistellut eniten vastaan ja päässyt teltasta ulos luulisi vammojen olevan hänellä pahimmat.
miksi ei ole tullut lainkaan sellaista kuvaa, että mies olisi ollut jotenkin surullinen tapahtumista tai järkyttynyt? Päin vastoin eräässä vanhassa lehtileikkeessä kuvailtiin kuinka hän jaksoi hymyillä vaikka oli vasta viikko tapahtumasta?? Ja eikö hypnoosissakin ihminen elä tapahtuman uudestaan, joten hänen pitäisi olla järkyttyneempi eikä vastailla asiallisesti?
voidaan puida ihan miten vain!Poliisi ja oikeus asian ratkaisee syyllisyyden..
Kuinka paljon kiinnostaa spekuloida tätä juttuu!
Ja olet väärässä. Poliisi ei päätä onko kuka syyllinen ja mihin VAAN OIKEUS. Poliisi kerää näytön ja todistajat.
Jokaisella on tosin oikeus miettii ja höpistä teoreettiselta pohjalta. Suomi on toistaiseksi vapaa maa:)
Mitä itse hyörit laki& rikos- osastossa, jos ei kiinnosta? Kaikkihan tästä aiheesta puhuu!!
Siihen aikaan retkeilleenä, tiedän millaisia kuukautissuojia käytettiin. Irmelin tavaroista löyti kaksi käytettyä "sidettä" ja teltan ulkopuolelta tyynyliina, jota epäillään käytetyn myös kuukautissuojana. Kuminauhan sidonnasta ym. voi varmaan päätellä, onko se samaa tekoa kuin Irmelin tavaroista löytyneet.
Paikallahan on varmaan käynyt muitakin pareja "lemmiskelemässä" kevään lämpiminä iltoina, joten eihän se ihme ole, jos se olisi joidenkin aikaisempien jätöksiä, mikäli mitkään veri- ym. jäljet eivät viittaa näihin telttailijoihin.
Muuten, en usko, että siellä teltassa on paljoakaan nukuttu, vaikka on sanottu, että mentiin NUKKUMAAN. Kyllä ne yöt lemmiskeltiin viattomasti pussaillen ja rintoja puristellen tai sitten vähemmän viattomasti. Luulenpa, että Nilsiä on ottanut vähän päähän ne Irmelin kuukautiset ja ehkä sattumoisin esille tullut kaveri siellä intissä.