tämä kysymys on nyt "väärällä" palstalla, mutta odotus puolelta ei kukaan vastannut ja jostain olisi kiva saada vastaus...ja raskaanahan tekin olette joskus olleet :)
voiko helokkiöljyä (kapseleita) syödä turvallisin mielin raskauden aikana??
kiitos jos joku voisi vastata. :)
voiko helokkiöljyä (kapseleita) syödä turvallisin mielin raskauden aikana??
kiitos jos joku voisi vastata. :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
ja terve tyttö tuli. Odotusajan iho-oireet huomattavan hillitymmät kuin ekan kanssa, jolloin söin silloin tällöin mutten säännöllisesti.
Neuvolatäti kysyi "onko se luontaistuote" ja siihen sen normaalin "luontaistuotteita pitäisi välttää kun niitä ei ole tutkittu" joka kuullostaa kuin se tulisi nauhalta... Luontaistuotekaupassa fytonomin mielestä voi vaaratta syödä (huom, kun n. puolessavälissä tajusin niitä syöneeni ajattelematta, ei siis yrittänyt kaupata, en ollut ostamassa).
Kasviöljyähän se vaan. Söin kalaöljykapseleitakin. Rasvahapothan olisivat eduksi sekä odottajalle ja imettäjälle.
Jostain muistan kuulleeni, että jättihelokkiöljykapseleita kannattaisi syödä jos haluaa että synnytys käynnistyy. Tää on vinkeissä kun joku halus jo synnyttämään.