millaisia kokemuksia teillä on siitä, jos miehen sormus on yli 5mm, tai jopa 1cm? (kultainen, entäs karaatti) miehellä on paksut ja melko pitkät sormet.
niin kertokaas kokemuksia...
sit ajateltiin et miehen kihlasormukseen ei kaiverreta mitään ja kaiverretaan vasta sitten kun on häät. sama sormus olisi sitten häissä kiillotettuna, kaiverrettuna, naisen sormuksen vieressä sormustyynyllä.
niin joo, kannattaako miehen ja naisen sormuksen olla samaa karaattia? miksi?
kiitti jos viitsitte vastata!
miesten yli 5mm?
10
2523
Vastaukset
- Sormus 4mm
-1cm on liikaa.
-4-6mm on hyvä miehelle.
-Voi sen kaiverruttaa, kun lisää sit myöhemmin perään.
-karaateilla ei ole väliä ja se perus karaatti on hyvä koska se on kovempaa kuin suuremmalla karatilla oleva.- keijukainen
mikäs tämä perus karaatti sitten oikein on?
- Moisku
keijukainen kirjoitti:
mikäs tämä perus karaatti sitten oikein on?
Karaatti on 1/24, eli 18 karaattia on sama kuin 75%, ja tarkoittaa kultapitoisuutta.
Minulla ja miehellä on 6 milliä leveät 14 karaatin sormukset, jotka serkun mies teki meille.
Työkaverilla ja sen miehellä on 9mm leveät 23 karaatin kultaa olevat sormukset.
Jos sormukset ovat samanlaista kultaa, ne ovat myös saman väriset. - kihlat 20.8 :-)
keijukainen kirjoitti:
mikäs tämä perus karaatti sitten oikein on?
kuinka monta karaattia sormuksessa on. Yleisimmin myytävät sormukset ovat joko 18 tai 14 karaatin kultaa. Merkinnät ovat sormuksessa seuraavat:
750 = 18 karaattia (75 % kultaa)
585 = 14 karaattia (58,5 % kultaa).
14 karaatin sormukset ovat yleensä kovempia kuin 18 karaattiset. Timanttisormukset tehdään yleensä 18 karaatin kullasta, koska timantit on helmompi upottaa pehmeämpään kultaan. Kihlatullani on 18 karaatin timanttisormus ja itsellä 14 karaatin sormus...
- olla
14 karaatin sormukset, koska ne on tarpeeks kovat ja kestää kulutusta. esim. 18 karaatin sormukset ja siitä ylöspäin on tarkoitettu vain juhlakäyttöön. että korkeintaan 14 karaatia kannattaa olla. paitsi jos aikoo olla kihloissa/naimissa vain kuukauden niin ehkä sitten vähän enemmän karaateja että saa ajasta kaiken irti.
- joopa joo
Kyllä 18 karaatin sormukset ovat ihan arkikäyttöön. Käytännössä on aika hankala huomata minkäänlaista eroa 14 ja 18 karaatin sormusten välillä.
- nasu-85
joopa joo kirjoitti:
Kyllä 18 karaatin sormukset ovat ihan arkikäyttöön. Käytännössä on aika hankala huomata minkäänlaista eroa 14 ja 18 karaatin sormusten välillä.
Itellä 18 karaatin ja poikakaverilla 15 karaatin sormukset.. tää 15 karaatin juttu on nyt vissii joku iha uus juttu suomessa et sitä ei oo enne saanu ees myydä, mut ihan oon kyllä tyytyväinen ainakin tähän asti sormuksiin ollu..ja se oli muistaakseni vielä semmone et se 15 karaatin sormus oli vähä halvempi.. tosin poikakaverilla intissä tuli aika paljon naarmuja ja kulumaa, mutta mitään eroa en oo sormuksissa muuten huomannu ku se että se poikakaverin sormus oli ehkä hivenen tummempi alun alkajaan, mutta ei mitenkään häiritsevästi..
- luulo ei ole tiedon väärti
nasu-85 kirjoitti:
Itellä 18 karaatin ja poikakaverilla 15 karaatin sormukset.. tää 15 karaatin juttu on nyt vissii joku iha uus juttu suomessa et sitä ei oo enne saanu ees myydä, mut ihan oon kyllä tyytyväinen ainakin tähän asti sormuksiin ollu..ja se oli muistaakseni vielä semmone et se 15 karaatin sormus oli vähä halvempi.. tosin poikakaverilla intissä tuli aika paljon naarmuja ja kulumaa, mutta mitään eroa en oo sormuksissa muuten huomannu ku se että se poikakaverin sormus oli ehkä hivenen tummempi alun alkajaan, mutta ei mitenkään häiritsevästi..
Argh! 15 karaatin kultaa ei ole olemassakaan vaan karaatiluvut ovat 9, 14, 18, 22 ja 24 joita on lupa myydä. Tiedä ennenkuin kirjoitat.
- nasu
luulo ei ole tiedon väärti kirjoitti:
Argh! 15 karaatin kultaa ei ole olemassakaan vaan karaatiluvut ovat 9, 14, 18, 22 ja 24 joita on lupa myydä. Tiedä ennenkuin kirjoitat.
Käyppä sitten tuolla mikkelissä kysäisemässä että mitä potaskaa ne meille siellä liikkeessä on puhunu.. koska näin meille nimenomaa sanottiin kun käytiin sormukset ostamassa.. mutta jos meitä on siellä huijattu, niin pyydän sitten anteeksi että olen antanut väärää tietoa, mutta tämä asia varmistetaan takuuvarmasti vielä, sillä inhoan yli kaiken pilkun*****joita ja niitä jotka luulevat tietävänsä kaikesta kaiken..kukaan ei voi olla aina oikeassa..en edes minä
- ....
mun sulhasella on seittemän millin sormus ja se sopii tosi hyvin, näyttää hyvältä ja kuulemma tuntuu hyvältä, ei purista eikä hierrä. kunhan vain muistaa pestä sormuskohdan tarpeeksi usein ettei sormi tulehdu. joillakin paksu sormus näyttää tökeröltä ja rumalta, mutta luulisin, että pitkiin sormiin sopii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"488683Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1465013Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset924780Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83792Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m813398Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta483303- 272840
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä332662Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html322533Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv882513