Hei! Heti aluksi tiedoksi "En ole myyjä", mutta kiinnostaa ko. yrityksen tallit ja talot. Onko kokemuksia toimittajasta? Kuljin kesälomalla etelä-pohjanmaalla Kauhajoen ja Teuvan suunnilla ja kiersin appiukon kanssa muutaman tienviittamainoksen mukaan taloja. Oli todella upeita taloja ja talojen ulkonäkö oli minun perheeni mieleen. Tekevät myös paljon taloja omien piirrustusten pohjalta. Ensi kesänä aiomme toteuttaa unelmamme ja rakennuttaa talon perheellemme. Todennäköisesti 10-talopakettina.
Puutalokymppi??
Jarkko
162744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niinpä niin... Useissa yrityksissä myynti ja markkinointi onkin eriytetty. Viestisi onkin enemmän markkinointia kuin myyntiä.
Tuntuu pahalta normaali rakentajana, kun kaikki asiallinen keskustelu heti tyrmätään. Suomessa löytyy muitakin kuin Kastellia, Alvsbytä jne. Laitetaanko äänestys pystyyn. Haluammeko muitakin talotehtaita keskustelun alle kuin isoja mammutteja? En ole markkinointi ihminen, mutta sapettaa silti tälläinen chat-käyttäytyminen. Eikö pienistä saa puhua?
Ehdottomasti kannatan lisää keskustelua myös pienistä talotoimittajista. Kannatan!
Talotehtaan kehuminen ilman omaa kokemusta rakentamisesta vain sillä perusteella, että on nähnyt muutaman talon ulkoapäin, vaikuttaa epäilyttävästi markkinointiyritykseltä.
Varsinkin se, että on jo tehnyt tällä perusteella valinnan talopakettitoimittajasta, on vähintäänkin erikoista. Kävin katsomassa kotisivuillanne ja talot olivat ihan hyvän näköisiä, mutta eivät eronnet merkittävästi muiden talotehtaiden tuotteista.
Autotallipaketit olivat kyllä melko kiinnostavia.
Olen sitä mieltä, että pohjanmaalta tulevat kuitenkin ne rehdit yrittäjät ja kunnollista tavaraa, joten ei varmaan mene pahasti metsään, jos sieltä ottaa talon.
Ainakin, mitä olen tähän asti kuullut ja nähnyt, tätä mielipidettä ei tarvitse kenenkään mollata, se on oma mielipiteeni!
Olen samaa mieltä sinun kanssasi ja yhdyn tähän. Pohjanmaalla on aina asiat hoidettu. Velipoika osti talopaketin ja tallin Kauhajoelta ja on ollut tyytyväinen toimintaan. Osataan sitä muuallakin tehdä laatua!
parempaa. Eikös tuo Puutalokymppi ole kytköksissä niihin rehellisiin Rosendahl-taloporukoihin ?
Jossa ostaan tehdä laatua. Kyllä on oikein Pohojalaanen junttius huipussaan.
No niin, heti iski isompi kateellinen talomyyjä kytköksillä herjaten! Kerro nyt sitten kaikki kun aloittelit ja tiedät niin paljon asiasta!? Eikös Rosendahlit riehu ihan muualla suuntaa?
Omituista on sinunkin kirjoittelusi ja aika herjaavaa. Mikäs sinun kytköksesi sitten asiaan on, rehellinen Pohjalainenko ?
Pohjalaaset ei pahaa puhu toisista seljän takana. Asiat puirahan heti paikan päällä...
Mikä pohjalaisviha täälä netissä jyllää? Pohjalaisuus on hyvä asia ja olen ylpeä pohjalaisista juurista! Meillä osataan!!!!!!
Eipä taida olla paikkakunnasta kiinni millainen ihminen on. Eikä taida olla Pohjanmaakaan sellainen paikka jossa kaikki osaavat kaikken, luulot kyllä siihen tuntaan ovat suuria. Mutta ylpeys käy lankeemuksen erellä.
Mielenkiintoinen linkki www.puutalokymppi.com!
Tutustukaa ennenkuin tuomitsette!
Kiitos linkistä! Kävin kotisivuilla ja löysimme hyviä vaihtoehtoja kodiksemme. Miksei näistä pienistä tehtaista kirjoiteta missään lehdissä tai netissä? Onko kukaan rakentanut Kotiapila tyypin taloa? Kustannusarvio taitaa liikkua Lappeenrannan seudulla 120 000 eur. paikkeilla?
Olemme olleet tyytyväisiä yrityksen palveluun. Vaikka kyseessä ei ole tusinataloja valmistava yritys, on pienen perheemme mielestä palvelu ollut yksilöllistä ja meidät on otettu ihmisinä vastaan. Mitään ideoitamme ei ole tyrmätty. Meidän projektissa rakentaminen on niin iso asia, että haluamme myös itse vaikuttaa valintoihimme. Emme valitse suoraan kuvastosta.
Toki arvostamme muitakin, mutta palvelu merkkaa paljon.