Smaragdihäät

Alyxandria

Isovanhemmillani on lokakuussa smaragdihäät, eli siis 55-vuotis hääpäivä. Tässä ollaan porukalla yritetty miettiä jotain sopivaa lahjaa, mutta ideat on aika vähänlaisia.

Tietysti heille (siis isovanhemmille) varmasti on kaikkein tärkeintä se että lapset ja lapsenlapset jne. tulevat paikalle, ja että sukulaiset ovat kaikki yhdessä ja kaikilla hauskaa.
Mutta jotain silti haluttaisi viedä tuliaisiksi. Lahjan (tai viemisen, miksi sitä nyt haluaakaan kutsua) kylkiäiseksi teen itse aiheeseen sopivan kortin.

Ideoita ja ajatuksia siis haluaisin, josko jollakin olisi niitä tarjota.

-Tessa

5

4091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janna

      Ostakaa porukalla kahdenistuttava keinutuoli. :o)

    • Julia

      tein mummolleni joululahjaksi suureen valokuvakehykseen kuvakokoelman kaikista lapsenlapsista. Lähinnä lapsuuden kuvia. Hän tykkäsi kovasti lahjasta. Lapsenlapset ovat isovanhemmille tärkeiä. Miten olisi joku vastaava? Jos lapsia ja lastenlapsia on paljon, niin voitha ostaa vaikka jonkin kauniin valokuvakansion ja kerätä sinne muistoja vuosien varrelta.

    • jenni

      suurennutin omille isovanhemmilleni lahjaksi heidän kihlakuvansa. Pitivät kovasti.

    • Jonna

      Minkä ikäsiä he ovat? Me ostettiin mieheni äidille 60v lahjaksi teatteriliput ja maksoimme väli-aika kahvit oli mieleinen,mutta tietysti ikä pitää ottaa huomioon ja tietysti tykkäävätkö käydä teatterissa.

      • Anonyymi

        Ei kai smaragdihäitä (55 vuotta naimisissa) voi viettää 60 vuotiaat ❗️ tällainen pariskunta on jo vanhempi😊


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      214
      3977
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      103
      2151
    3. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2127
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      51
      2103
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      108
      2023
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      71
      1750
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      71
      1518
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      337
      1136
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1134
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      1006
    Aihe