Etelälapissa järven rannalla tontti 8 hehtaaria kahdessa osassa, toinen pala ylettyy järveen jossa rantaviivaa 50m, vieressä kuitenkin voimalinja joka ylittää vesistön aivan tontin laitaa myöten, pilaa maisemaa. Linja pitää ihme pärinää, kuuluneeko asiaan? Puusto mäntyvaltaista ja sitä oli tehdyn arvion mukaan 12500e edestä. Tontista joutomaata n. kolmannes. Rakennusluvan saa ja tie on muutaman sadan metrin päässä, sähköt vieressä. Pyyntihinta on 1750e hehtaari joka mielestäni on liikaa sillä sähkölinja laskee tontin arvoa rakennusmielessä. Jos ostaisin sen vain sijoitusmetsänä, eli en laskisi rannalle juurikaan rakennusarvoa niin mikähän sen passeli hinta silloin olisi?
Minkä arvoinen?
Ostaja
81625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
noin 10 nestä 15 tuhanteen mk jossa on jonkinlainen tukkimetsää jonkin verran
vaiko koko läntti?
Voimalinjan viereen ei saa rakentaa 50m lähemmäs.(muistaakseni) ja terveyssyistä 150m olisi hyvä rako. Ruotsissa ovat tarkkoja näistä sähkölinjoista. Suomessa leväperäinen suhtautuminen.
Minä en ostaisi ainakaan tonttimielessä. Metsämaan hinnan arviointi olis helpompaa jos tietäisi minkälainen matsä on päällä.
kyllä koko yksi hehtaari , mun läntti on kiinni 5 hehtaarin lammessa 100 metrin matkalta, kyseisessä metsässä oli tai on vieläkin noin puolessa osassa kuitenkin tukkipitoista puustoa , myyjä ei oikein tajunnut myydessään puuston arvoa , puustossa oli 2 kertaa maan arvo kiinni..
ööö sen taitaa saada paikkakunnan misä maa palanen sijaitsee niin metsähoitoyhistyksestä selville puuston hinnan jos ei kauppaamassa olevalla henkilöllä ole tiedossa millanen puustollinen arvo on kyseisessä palasessa.
niin ja vesistöstäkin on jokin säädetty matka mihin saa tehä mökin ja nykyään tarvii olla suljettu järjestelmä jos tekee vesivessan ja niitä imeytyskenttiä harmaille vesille.
kannattaa ostaa sellasta metsää misä on yhteismetsä osakkeita niin rahaa tulee joka ikkunasta.
Se sähkölinja on sellainen helvetin pitkän matkan vapaana vesistön päällä roikkuva, jotain 250-300m , ja siinä on neljä metallipintaista paksuhkoa sähkökaapelia, onkohan kyseessä varsinainen voimalinja? Ruma se on kuin mikä. Tuo rakennusmatka siitä oli kyllä hyvä tieto.
Palstasta oli arvio tehty, puiden arvo oli 12650e
moi ei enenpää oikein kannata maksaa kuin puuston arvon edestä...