Löytyykö ilmaista virustutkaa joka tutkaa kaiken netistä tulevan tiedon "tulo vaiheessa"? Eli ei pelkäästään sellaista jonka voi laittaa skannaamaan konetta.
Ilmaista torjuntaa?
Hep
2522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on ilmaista. Ota vaikka Kaspersky, on hyvä.
Jos kysymyksesi luetaan kirjaimellisesti, ei vaihtoehtoja ole kuin yksi ainoa kappale, avast! 4.6 Home. Kyseisessä virustorjuntaohjelmassa on http-liikennettä tarkkaileva suojausmoduuli (Selainsuojaus), joka tunnistaa virukset jo ennen kuin mitään osaa niistä tallentuu fyysisesti koneelle. Muut virustorjuntaohjelmat, paria poikkeusta lukuunottamatta kaikki kaupallisetkin, tunnistavat haittaohjelmat vasta siinä vaiheessa kun virus tallentuu koneelle esim. selaimen välimuistiin.
Mikäli kuitenkin tarkoitit sitä, että mitkä ohjelmat tunnistavat virukset automaattisesti taustasuojauksen avulla ilman manuaaliskannausta, vastaus on: paria poikkeusta lukuunottamatta kaikki.