tuottaako eps harkon styrox kannakkeet ongelmia betoniseinässä kun siihen jää kohtia joissa on pelkkää styroxia läpi seinän? Esim. hiirethän pääsee niistä kohdista läpi!!
eps harkko
mane
95180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
seiniin, mutta todellista hyötyäkin niistä on, kaikki läpimenot todella helppo tehdä.
Eli jos tihulaiset saa päähänsä alkaa kaivautua seinän läpi, ne tulevat läpi puun, villan, kipsilevyn, EPS:n, ovenkarmin, ehkä jopa siporexin.
Harvemmin sitä tapahtuu.
(itse olin yllättynyt että Lammiseinäni sisään, EPSään oli jokin koppakuoriainen yritänyt rakentaa pesänsä (oli mennyt suojaamattomasta ikkunan aukosta sinne EPS:n) ... EPS:ssä oli sen kaivamia 5mm leveitä tunneleita ... pesue oli kuitenkin kuollut talvella)
liene kuoriainen kuollut? Pakkaseen tuskin... seinän sisällä. Eikös se EPS olekaan terveellistä? Kuoriaisetkin kuolevat!
Voi olla että kyseessä oli jokin kuoriainen jonka poikasten olisi ollut tarkoitus käyttää materiaalia ruuaksi syntymänsä jälkeen ja ne on "tukehtuneet" ruuaksi kelpaamattomaan styroksiin.
Pesä niillä oli sellaisessa kohtaa EPS:ää että periaatteessa siellä on voinut olla talvella pakkasta (ei ollut vielä täysi lämpö päällä ja ikkunoissa vain EPS levyt). Mutta luonnossa moiset kait talvehtisi anyway pakkasessa.
Mutta jos jaksan/muistan ja jos näytepalat elukat ei joudu hukkaan, tutkitutan ne aikanaan.
ja kaiken rakennusalan "ammattilaisen" ja fysiikan "tohtorin" lisäksi eläinlääketieteen patologi... ;-DD
eristeessäkin jossain kohti nolla raja. Ei sen ulkopinnassa ole heti plussaa. Jos elukat on olleet pakkasen puolella..
Ulkopinnassa on rappaus, sisäpuolella rappaus tai ek-kipsilevy. Ei tule hiiret eikä muutkaan sisälle. Tai voihan ne tulla esim. viemäriputkea pitkin.
Papuharkoista en sen sijaan tiedä... :) Enkä puuseinistä.
loukkuja. Kaikkialta tulvii elukoita sisään. Olis pitänyt tehdä teräslevyistä koko talo.
Saakelin saakeli.
Hiiret kykenevät juoksemaan pitkin kivitalon ulkoseiniä ja pääsevät helpoimmin sisälle ullakon kautta ellei sitä ole huolella estetty.