MM-avajaiset

Palstalla tuntuu olevan ulkomailla asuvia osallistujia. Näkyivätkö sinne MM-kisan avajaiset?
Täällä sanomalehdet moitiskelevat avajaisten ohjelmaa huonoksi ja kotikutoiseksi, varsinkin aikakone-osuutta.
Mitä sanoo ulkopuolinen media, vai sanooko mitään?
6572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sanottiin, etteivät ulkomaat ottaneet koko avajaisia. Niin että hukkaan meni hyvät humalat.
Satoi kuin saavista.
Olisi ollut mainosta Suomen suvelle!

Äänestä
  • Katsoin avjaiset kokonaan. Ilkka Kanerva olisi voinut pitää puheensa suomeksi. Maamme laulu kisayleisön laulettavaksi Matti Salmisen johdolla."Aikakone-esitys oli todella pitkästyttävä ja outo. Finlandia-hymni oli kaunis lasten esittämänä.- Kysynkin, Missä on suomalainen kekseliäisyys ja kyvyt kulttuurissa nykypäivänä? Suomalisuus oli tipotiessään, ei sytyttänyt.

    Äänestä

  • Kaisa kirjoitti:

    Katsoin avjaiset kokonaan. Ilkka Kanerva olisi voinut pitää puheensa suomeksi. Maamme laulu kisayleisön laulettavaksi Matti Salmisen johdolla."Aikakone-esitys oli todella pitkästyttävä ja outo. Finlandia-hymni oli kaunis lasten esittämänä.- Kysynkin, Missä on suomalainen kekseliäisyys ja kyvyt kulttuurissa nykypäivänä? Suomalisuus oli tipotiessään, ei sytyttänyt.

    sekoiltiin muissa kulttuureissa.

    Suomalaisten huono itsetunto lienee syynä.

    30 miljoonaa € tuollaisiin kisoihin.

    Missä on presidentti, missä on pääministeri, missä on valtiovarainministeri? Haloooooooooooooooooo*(huutaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa)*

    Äänestä

  • Kaisa kirjoitti:

    Katsoin avjaiset kokonaan. Ilkka Kanerva olisi voinut pitää puheensa suomeksi. Maamme laulu kisayleisön laulettavaksi Matti Salmisen johdolla."Aikakone-esitys oli todella pitkästyttävä ja outo. Finlandia-hymni oli kaunis lasten esittämänä.- Kysynkin, Missä on suomalainen kekseliäisyys ja kyvyt kulttuurissa nykypäivänä? Suomalisuus oli tipotiessään, ei sytyttänyt.

    avajaiset olivat erinomaiset!

    Äänestä

Suomalaiset yrittivät antaa kuvaa suomalaisesta teknisestä edistyneisyydestä ja onnisstuivatkin.

Aikakonekin oli mielestäni hyvä. Tekninen kehitys tapahtuu yritysten ja erehdysten kautta, savuilmiöt kuvasivat "kulkua".

MM-kisat eivät ole vain Suomen, vaan koko maailman urheiluväen juhlaa. Jokainen tuntee Suomen kauniit maisemat, järvet ja metsät.

Avajaisissa kerrottiin urheilun historiaa, ei ainoastaan suomalaisten vaan koko maailmankin kannalta.

Ohjelma oli meidän maijajamattimeikäläisten kannalta ilmeisen käsittämätön, Medialle toivottavasti ei.

Onneksi en kuullut Ilkka Kanervan kielitaidotonta mongerrusta, hänen kielitaidottomuutensahan on tunnettu, itsekritiikki ja arvostelukyky lienevät yhtä huonot.

Äänestä
  • Avajaisten sykähdyttävin kohta oli se, kun Lasse Viren juoksutti Suomen lipun stadionille ja kaksi sinivalkoisiin pukeutunutta lasta juoksi perästä, heidän jäljessään maineikas pyörätuoliurheilija muutaman muun urheilijan seurassa. Finlandia-hymni lapsikuoroineen oli liikuttava. Aikakoneidea hyvä, mutta tekniikka näytti kovin monimutkaiselta kikkailulta. Eri maiden takavuosien mitalistien tuominen näyttämölle toi varmasti monelle muistoja mieleeen. Hyvä idea! Sen sijaan ihmettelin, että kenen keksintö oli ajoittaa avajaisten toinen osuus niin myöhäiseksi. Jossakin etelän lämpimässä maassa se toimii. Tosin valoshow´en esittäminen tarvitsee ympärilleen pimeyden täälläkin. Mutta kun lämpötila jo alussa on 10 astetta (lämpimän puolella sentään!) ja vesisateessa laskee siitäkin, voi vain ihailla lippuja pidelleitä luistelijatyttöjä ym. esiintyjiä, jotka veivät osuutensa hienosti läpi säästä huolimatta. Seisotettiinko urheilijoita siellä kentällä koko avajaisten aika palelemassa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katsonut kirjoitti:

Palstalla tuntuu olevan ulkomailla asuvia osallistujia. Näkyivätkö sinne MM-kisan avajaiset?
Täällä sanomalehdet moitiskelevat avajaisten ohjelmaa huonoksi ja kotikutoiseksi, varsinkin aikakone-osuutta.
Mitä sanoo ulkopuolinen media, vai sanooko mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu