ROTTIEN PESU

Ajattelin pestä rottani. Millaista veden pitää olla ja kuin monta senttiä (laitan vettä sellaiseen vatiin)? Kiitos kaikille jotka autatte!!!!
4652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pese rottasi vain ja ainoastaan jos se tuntuu välttämättömältä, siis että rotta on oikeasti likainen. Vilustumisriski on aina. Rotat kyllä pitävät itsensä/toisensa yleensä hyvin siistinä.

Itse pesen rotat puhtaassa lavuaarissa, haalealla vedellä. En yleensä edes laske rottaa veteen sillä jos rotta ei ole tottunut siihen, se helposti pinkaisee samantien karkuun. Joten pidän rotan kädessäni pyyhkeen päällä. Kastele se kunnolla vedellä, välttäen pienen päätä, ja hiero ja pyyhi hellästi.

Äänestä

Itse laitan isoon pesuvatiin ensin lämmintä vettä johon sekoitan lemmikkishamppoota.. Pesen rotan siinä. Sitten otan toisen vadin ja laitan vähän kylmempää vettä siihen ja huuhtelen rotan.. Lopuksi pesen ja öljyän hännän..

Äänestä

Minä kyllä pesen rottani aina kun se alkaa haista. Eihän sitä suositella kovin usein tuon vilustumisen takia, mutta ei pelkoa kunhan eläimen kuivaa hyvin ja kuivattaa sen lämpimässä, ei siis kostea turkkisena heitetä takaisin häkkiin. Vasta kun otus on kuiva. Rotat nukkuvat välillä pisuissaan tai tallustavat sottaavassa ruuassa mikä värjää turkkia. Silloin kyllä pesen ne surutta.

1. Leikkaa kynnet eläimeltä. Pitkät kynnet aiheuttaa yllättävän paljon naarmuja ja haavoja taistelun tiimellyksessä.

2. Poista ylimääräiset tavarat lavuaarista, ne vain lentäisivät alas. Koita että vesi on lämmintä, monesti rotta rauhoittuu reilusti lämpimästä vedestä, kylmä/haalea aiheuttaa räpiköintiä ainakin meillä.

3. Nouda rotta. Pidä sitä kiinni etuosasta, etujalkojen takaa napakasti. Otus saattaa kirkua ja päästää hätäkakat, se ei ole vakavaa, sitä vain pelottaa. Ole nopea, hätiköimätön ja varmaotteinen, ettei paniikki ja epävarmuus tartu rottaan.

4. Kastele eläväinen läpikotaisesti toisella kädellä. Levitä turkkiin shampoo (esim. käsitiskiaine) ja pöyhi. Huuhtele. Itse käytän juoksevaa vettä, on mielestäni siistimpää kuin lotrata rottaa astiasta toiseen/tyhjentää välillä lavuaaria. Se vie aikaa ja ahdistaa rottaakin.

5. Pese häntä hammasharjalla. Harjaa myötäsuomuun. Tämä ennen tai jälkeen varsinaista pesua. Muista rasvata häntä.

6. Kuivaa rotta pyyhkeen sisällä. Möyhi ja pöyhi. Laita häkkiin vasta kun on kunnolla kuiva.

Äänestä
  • ... hae sankoa siinä välissä jos luulit.. Ja ei siinä ole mikään vaiva.. Pesen ne huoneessani jossa niitä ei pelota. Sangot ovt valmiina vieressä kun rupean pesemään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinmpa kirjoitti:

Ajattelin pestä rottani. Millaista veden pitää olla ja kuin monta senttiä (laitan vettä sellaiseen vatiin)? Kiitos kaikille jotka autatte!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu