Hei, Osaako kukaan sanoa mitä koruissa ym. koristeena käytetty silmä tarkoittaa?? Onko se jokin uskonnollinen tai muu symboli??
kreikkalainen silmä
lissu
97602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sellainen koru annetaan yleensä kastelahjaksi lapselle. Suojelee pahan "katseelta".
Joo amuletti on karkoittaakseen epäonnea pahuutta. Kreikassa perinteenä annetaan varmaan ekalahjana tollanen. Mutta ajattelin että parempi myöhään kuin milloinkaan ja ostin niitä ystävilleni. :)
Silmä on oikealta nimeltään Fatiman silmä ja sen tarkoitus on siis suojata pahan katseelta. Lapselle annetaan usein semmonen heti synnyttyään ja vaunuissa ja sänkyssä saatetaan pitää sitä.
Kreikkalainen nainen kertoi, että silmä tuo onnea. Koska melkein kaikilla Etelä-eurooppalaisilla on ruskeat silmät, sinisilmäiset on harvinaisia ja siniset silmät tuovat onnea. Tämän vuoksi sinisilmäkoruista on tullut oikea perinne monessa Etelä-euroopan maassa.
Ei se onnea tuo vaan suojelee ns. pahalta silmältä. Niitä käyttävät aikuiset ihmiset usein, esim naiset ranteessa, kaulassa, tai muuten vain koruna.
Myös kotiin voi ostaa sellaisen suojaksi, ja ripustaa vaikkapa seinälle.
Tämä silmä on hyvin tunnettu myös Kreikan ulkopuolella, esim lähi-Idässä ja Afrikassa, ja ihmiset todella uskoo sen vaikutukseen.
Suomalaisille on vaikea ymmärtää, jos joku on esim saanut "pahan silmän", eli jos joku kateuttaan jotain sanoo tms. Se voi aiheuttaa sairautta, tulee turta olo, ei pysty syömään eikä nukkumaan, ja se pitää saada pian pois.
Siihen on olemassa eri loitsuja. Henkilö joka on joskus itse kokenut tämän, uskoo siihen.
Tuo silmä ei ole pelkästään kreikkalainen ilmiö vaan yleinen itäsuunnalla.
Olen hetero, en tiedä.
IudjfjfjfjfbbfjfjxjfkjgkrjfjhfjfjejxhIudjfjfjfjfbbfjfjxjfkjgkrjfjhfjfjejxhdhfhruzjjskou fjdidhfjfukzkfjfjejfjrjufirueuejrjjgjfkefkrkrkfkrkrjfjjrkdjxdklsöÖaöaääanzj-;°|^¥°°¥°|°Kdkfhxhjdfjudjfjufbfkfkfjxkfkfkkffkrkjxjfjgfgbshdtbdghxfdfdfdfolin iwvkgbddolipa kerran koi utdjd
Niitähän on Turkissakin todella paljon, pahalta suojaavia silmäkoruja.. sekä myynnissä että käytössä takseissa, dolmuksissa, jopa katuihin upotettuina ym ym