P11 abs-jarrut

Pelästyin tänään pahanpäiväisesti... meinasin siis ajaa päin seinää. Käänsin kotikadullani uukkarin renkaat kiljuen samalla vähän jarruttaen, ko. kohdassa ei kuitenkaan mahdu koko toimenpidettä suorittamaan vaan vaaditaan yksi korjaus. Hetkellä jolloin auton olisi pitänyt pysähtyä, jarrut vain täristivät (kuten ABS olisi pätkinyt) ja hidastuvuus oli todella heikko. Voiko olla että jarrut sekoilevat jotenkin pyörien ollessa maks. kulmaan käännettynä. Seinään en onneksi osunut mutta säikähdin aika helvetisti. Onko moisesta kokemuksia? Auto on P11 vm. 2000 ja muuten jarrut toimivat moitteetta.
2913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jeps, meillä 98 p11 primera, ja vuosi takaperin ihmeteltiin, että mikä ihme on auton abs-jarruissa, kun keskellä kesää silloin tällöin kytki jarrutuksissa abs:ää päälle! Luonnollisesti jarrutusteho kärsii asfaltilla, kun abs kytkeytyy päälle = lue, ei pysähdy samalla tavalla kuin normaalisti.

Olimme vasta auton ostaneet, ja sitä jouduttiin käyttämään ongelman takia 4 kertaa liikkeessä (onneksi meni myyjäliikkeen piikkiin).

Ajeltiin ensin huoltomiehen kanssa, huoltokone kytkettynä autoon ja tarkkailimme abs-antureiden antamaa infoa jarrutusten aikana.. oudointa oli, että kaikki tuntui olevan kunnossa?!?! Ensin autoon vaihdettiin abs-anturit molemmin puolin -> vika ei poistunut.. kävi vielä liikkeessä muutamaankin otteeseen ennenkuin keksivät lopulta tarkistaa vetarien kunnon. Kuskin puolen vetarista oli lennellyt hammasrattaasta muutama "piikki" hemmettiin ja tämä aiheutti abs:n rykimisen. Ainakin tuossa meidän mallissa abs-anturi tarkkailee renkaan pyörimistä suoraan vetarista.

Noh vaihtoivat vetarin ja homma ok. Eli kannattaa mainita jos ei ala vikaa autosta löytymään, että voi olla moisesta kiinni asia.

Me saatiin kuitenkin vielä kaupanpäälle molemmin puolin aika arvokkaat, uudet abs-anturit ;)

Äänestä
  • Selvä, hyvä tietää. Olen ainakin tältä palstalta juuri lukenut ABS anturi/jarru murheista Primerassa.... liekö sitten kuinka yleistä, sitä en tiedä. Omaani on vaihdettu vasen vetonivel muutama kymmenen tuhatta kilsaa sitten joten siinä ei ainakaan luulisi vikaa olevan, oikea lienee alkuperäinen. Tuntui vaan että oikein mikään pyörä ei voinut jarruttaa kun meinasi niin lipsahtaa. Muutenkin tuntuu että Primerassa ABS täristää vähän herkemmin kuin muissa ajamissani autoissa. Nyt mittarissa noin 114tkm, muuten oiva kulkuneuvo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tt70 kirjoitti:

Pelästyin tänään pahanpäiväisesti... meinasin siis ajaa päin seinää. Käänsin kotikadullani uukkarin renkaat kiljuen samalla vähän jarruttaen, ko. kohdassa ei kuitenkaan mahdu koko toimenpidettä suorittamaan vaan vaaditaan yksi korjaus. Hetkellä jolloin auton olisi pitänyt pysähtyä, jarrut vain täristivät (kuten ABS olisi pätkinyt) ja hidastuvuus oli todella heikko. Voiko olla että jarrut sekoilevat jotenkin pyörien ollessa maks. kulmaan käännettynä. Seinään en onneksi osunut mutta säikähdin aika helvetisti. Onko moisesta kokemuksia? Auto on P11 vm. 2000 ja muuten jarrut toimivat moitteetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu