Kirvesmiehen palkka, paljonko on liikaa?

XXX

Viesti selvisi otsikossa.

15

21189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxx

      Palkkaa maksetaan liikaa, kun työmies ei ole enää palkkansa arvoinen.

      Siis palkkahaitari voi olla virolaisestai duunarista alkaen 10eur/h huippuammattilaiseen 40 eur/h alvit.

      Vaikea sanoa kumpi on parempi ja kumpi on liikaa.

      • riskitekijöitä ja

        suurempi aivan ylihintainen. Noin etevää tyyppiä ei talonrakennuksessa tarvita 30,- Alv. Todellinen maksimi huippumiehelle.


      • alvi
        riskitekijöitä ja kirjoitti:

        suurempi aivan ylihintainen. Noin etevää tyyppiä ei talonrakennuksessa tarvita 30,- Alv. Todellinen maksimi huippumiehelle.

        tolla ei ammattilainen tee ainakaan pääkaupunkiseudulla


      • Pysykää housuissa miehet
        alvi kirjoitti:

        tolla ei ammattilainen tee ainakaan pääkaupunkiseudulla

        Etelän palkka 15 ekua
        pohjoisen palkka 12 ekua
        riipen miehestä kovan palkan pyytäjät läpsytelle tyhjiä rukasii.ne on niitä huulityöntekiöitä.


    • XXX

      Kyseessä Pohjois-Suomi.

    • Pihi

      Miettikääpä ite. 40€ tunti ja kuukauden työt =6400€

      Kuka menee ja maksaa tämmösiä summia kirvesmiehelle?

      Tänä päivänä vaan pyydetään kovia summia ja jotkut hölmöt maksaa.

      Mielestäni jos maksaa 25-30€ tunti on sekin jo kuukauspalkkana kova!!!

      • Eihän tuo

        Ole sama asia kuin se mitä duunari saa bruttona! Se timpuri maksaa tuosta alv 0% -hinnasta sotu ja eläkemaksut, vakuutukset, työkalut ja yleensä myös matkat. Eli kyllä nuo yllämainitut vie tuosta alv 0% -hinnasta about puolet...

        Yleisimillään nuo timpurien alv 0%-veloitukset taitaa pyöriä siinä 25-35 € välissä.


      • Palkasta

        Noilla hinnoilla pitää maksaa omat sosiaali kulunsa.nämä tyypit ei tiedä rakentamisesta mitään.saavat olla työttömänä, nyt ja aina.


      • Diudiu_girl
        Palkasta kirjoitti:

        Noilla hinnoilla pitää maksaa omat sosiaali kulunsa.nämä tyypit ei tiedä rakentamisesta mitään.saavat olla työttömänä, nyt ja aina.

        ukko tietaa täällä kainuun korkeuksilla 15e/tunti puhtaana kätteen! kk tulee 2400e puhtaana käteen, joskus lähentelee 3000e, ylitöiden vuoksi.ihan okei..


      • puoli ammattilainen
        Diudiu_girl kirjoitti:

        ukko tietaa täällä kainuun korkeuksilla 15e/tunti puhtaana kätteen! kk tulee 2400e puhtaana käteen, joskus lähentelee 3000e, ylitöiden vuoksi.ihan okei..

        kuukaudessa jää noin 3200e. kilometrien ja päivärahan kans.

        kaikki kuiteski menee mitä tulee oli hyvä tai huono palkka =)

        "mitä isommat tulot sen isommat menot"


      • hcddiu
        Diudiu_girl kirjoitti:

        ukko tietaa täällä kainuun korkeuksilla 15e/tunti puhtaana kätteen! kk tulee 2400e puhtaana käteen, joskus lähentelee 3000e, ylitöiden vuoksi.ihan okei..

        jos ei veroja maksa eikä ajattele toimeentuloa kuukautta pidemmälle, niin se onkin aivan sopiva summa käteen.


      • tollero1
        hcddiu kirjoitti:

        jos ei veroja maksa eikä ajattele toimeentuloa kuukautta pidemmälle, niin se onkin aivan sopiva summa käteen.

        10-12€ on se minkä firma maksaa timpurile duunista ja 30-40€ se minkä firma veloittaa asiakkalta. Jos otat ilman firmaa välikätenä verokortilla niin 15-20€ voi onnistua


      • näin meillä
        tollero1 kirjoitti:

        10-12€ on se minkä firma maksaa timpurile duunista ja 30-40€ se minkä firma veloittaa asiakkalta. Jos otat ilman firmaa välikätenä verokortilla niin 15-20€ voi onnistua

        10-12e tunnissa ....hmmm. Tähän hintaan varmaan sisältyy paljon ihmettelyä ja fundeerausta ja timpuri on tullut "jäädäkseen".

        Itsellä 18 e tunti ( keskiSuomessa) siihen päälle 7,7% yhdistetty arkipyhä ja työajanlyhennys lisäksi lomakorvaus 18,5%. Lisäksi työkalukorvaus 6e päivä.
        Työskentelen suoraan asiakkaille.


      • 32

        No meillä maksoi 40.- miehestä. Ei se mitään tavatonta ole ainakaan meillä Satakunnassa päin. Jonossa ei tekijöitä ole ja harvoilla taas on paljonkin tehtävää.
        Ensimmäinen oli työn edetessä suoraan sanoen huono. Työmoraali alkoi pettää ja tulos sen mukainen. Tuulikaapin eristäminen olisi jäänyt pois, ellen olisi huomannut ajoissa. Korjattiin vanhaa siis.
        Kuistin teki ilman routasuojausta! Nyt kuisti on kesällä purettava, kun harja nousee ja kuisti painaa seinää niin, ettei ovi kunnolla sulkeudu..
        Toinen tuli pelastamaan ja korjaili jälkiä. Kuisti on tulevana kesänä pakko purkaa ja pohjustaa kunnolla.
        Hyvästä tekijästä maksan mielelläni. Ongelma on siinä, mistä sen tietää? Meitä lykisti toisen kanssa.


    • yksrakentaja

      joo täytyy vähän selkeyttää vaiheittain, että palkkoja on vähän erilaisia riippuen paitsi miehestä niin myös siitä, mitä se palkka pitää sisällään.

      1. Rakennusammattimiehen minimi palkka on reilu 12,5e/h. Harva tekee tällä, mutta siitä lähdetään liikkeelle. Suurten rakennusliikkeden timpurit saavat pk-seudulla järjestään 16-20e ->
      2. tuntipalkan (lasketaan vaikka 15e) lisäksi tulee työajanlyhennys arkipyhät 7,7%, lomat 18,5% ( 3,93e/h)
      3. sosiaalikulujen laskemiseksi on eri lukuja mutta ainakin 1,5xpalkka menee ( 7,5e/h)
      4. palkan lisäksi tulee matkat ja työkalut( vajaa 2e/pv sisältää suuruusluokkaa mitan ja vasaran) (1e/h)
      5.alvi 22% (6e/h)
      6. Palkaksi tulee siis ainakin 27,43e 6e ->33,46e/h

      Ja tosiaan se timpuri saa bruttona 15e/h. Eli siihen malliin miettikää eroa kun joku väittää 12e/tunti ja toinen 40e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1196
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1179
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      264
      1032
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      943
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      792
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    Aihe