Onko kissalla korvapunkki kun toisessa korvassa on sitä kuuluisaa "kahvinporoa"? On siellä aika syvällä, en uskalla sinne mennä sorkkimaankaan.. Selviääkö vain apteekista lääkettä hakemalla? Toinen korva on ihan normaali. Kiitoksia.
Korvapunkki vai?
Minä
6853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Elikkä punkki aika varmasti.
Mutta kannattaa silti mielestäni ensin käydä eläinlääkärissä...
Jos se on punkki,niin se eläinlääkäri määrää sitten oikeita lääkkeitä.
En ole varma,mutta mun mielestä lääkkeitä EI saa apteekista.
Kuulostaa varmalta korvapunkilta ja apteekista SAA lääkettä ilman reseptiä.
Lääkkeen nimi on OTITA PARA.
Itsehoitolääkkeenä voi käyttää seuraavaa:
1kk ruokaöljyä
4kpl puristettuja valkosipulin kynsiä
*liota valkosipulin kynnet vuorokausi öljyssä ja siivilöi.(säilytä siivilöity seos jääkaapissa,säilyy n. 2vko)
* puhdista kissan/(koiran) korvat joka toinen päivä n. 3vkon ajan.
Se voi olla punkki tai korvakapi.
Kun anoppi käytti omaa kissaansa eläinlääkärillä laitettiin hänen kissalleen myös joku rokotus joka pitää nämä korva ongelmat poissa.
En vain nyt muista paljon se maksoi..
Lääkäri voi määrätä puhelinreseptillä, tai voit hakea klinikalta, Strongholdin, jolla korvapunkki lähtee. Se vaikuttaa kertakäsittelyllä kuukauden ja on todella tehokas. On myös sinulle ja varsinkin kissalle paljon mieluisampaa, kun ei jatkuvasti tungeta korvaan jotain inhaa kylmää mönjää.
Otita para on kehnoa.
Korvapunkkiin ei ole rokotusta.
otita para tehos meidän kissojen korviin kertalaakista, kun käytin lisäks epi- otic huuhdetta. kehnoudesta ei ollu tietoakaan ja nyt on kissojen korvat ollu yli vuoden puhtaita (kissat on nyt 2v)
minäkin suosittelen Otita tippoja. Meillä piti antaa 2 kuuria ennen kuin tepsi.Ensimmäisen kuurin jälkeen rupesi taas tumma "kahvinpuru" lisääntymään. Mutta nyt korva on terveen näköinen ja kissa ei enää rapsuttele korvaansa. Jos on useampi kissa niin kuuri kannattaa antaa kaikille kissoille, niin neuvoi eläinlääkäri.