Oletteko tarkkailleet vauvanne pään aukiletta,eli onko se kuopalla tai koholla? Helteiden aikaan huolestuin kun vauvamme (3 kk) aukile oli huomattavasti kuopalla, mutta neuvolassa sanoi kuitenkin että ei hätää,eikä kuivumisen riskiä ollut - vauva oli kasvanut hyvin. Eikä se tosin ollut enää neuvolassa niin kuopalla kun aiemmin. Aukile voi kuulema hetkittäin ollakin enemmän kuopalla ilman sen kummempaa syytä. Kuulin ystäviltäni, että huolestuttavampaa olisi, jos aukile olisi koholla..saattaisi merkitä aivokalvontulehdusta tms??! Näistä asioista ei neuvolassa olla puhuttu,ainoastaan jos olen kysynyt asiaa. Nyt olenkin huolissani joka päivä varovasti kokeillut vauvani päätä, että onko se koholla tai kuopalla. Ja nyt minusta taas tuntuu, että se olisi hieman koholla...Mutta enhän ole ammattilainen, enkä tiedä tarkalleen miltä sen pitäisi oikasti tuntua. Mistä tietää, milloin lähteä lääkäriin? Vai huolehdinko liikaa..?
Pään aukile
4
8605
Vastaukset
- eve
Unohda koko aukile. Vauvan kuivumista on helpompi ja tarkempi seurata pissaamisesta. Jos vaipat alkavat olla kuivia liian usein (pienellä vauvalla pissavaippoja sais tulla 5-7 / vrk) tai useammin kuin yleensä, voi epäillä kuivumista. Kuivuminen saa vaavin myös veltoksi, kärttyisäksi ym. Siis seuraa yleisvointia! Meillä ainakin aukile on ollut aina vähän kuopalla... eikä vauva ole kuivunut, kaikkea muuta :)
Kohollaan olevasta aukileesta en ole kuullutkaan, mutta epäilisin, että sitä on amatöörin vielä vaikeampi huomata - jos se siis jotain merkitsee. Esim. mainitsemasi aivokalvontulehdus nostaa yleensä rajun kuumeen ja aiheuttaa myös oksentelua, joten ei sitä tarvitse aukileesta havainnoida. Tuskinpa on mitään muutakaan sairautta, jonka voisi huomata _pelkästään aukileesta. Kyllä sairas vauva oireilee monin tavoin.
Unohda siis aukile :) Tyytyväinen, reipas vauva on terve vauva. - toinen huolehtija
Itse meinasin juuri kysellä/kirjoitella samasta asiasta,mutta huomasinkin että joku oli ehtinyt ennen minua.Meillä ja 3 kk poikavauva ja aukile välillä kuopalla ja välillä ei,joten itsekin hieman huolestuin asiasta.Minä ja tarkkailen aukiletta päivittäin..Vauva pissaa normaalisti ja voi hyvin,joten kaipa se on normaalia.
- äiti-ihminen
Kylläpä se lapsi ilmoittaa jos on kipeänä ja aivokalvontulehduksessa varmasti on kipeä!
Se aukile on välistä enemmän ja välistä vähemmän kuopalla, ei siinä ole mitään ihmeellistä. Esim. jos vauva on pystyssä sylissä, niin aukile saattaa olla kuopalla.
Ja kyllähän ne siellä neuvolassa kertovat jos jotain on oikeasti vialla!- huhtiäiti80
..ja mieheniki sanoi että se aukileen kyttääminen sais loppua :) Kun vauva on pystyssä niin se on enemmän kuopalla kuin makuullaan ollessaan. Ja kai se on vähä kiinni siitäki minkä muotoinen pää vauvalla on...Mutta tarkkaillu olen varmaan liikaa minäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121999Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56975Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39828- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734