eläinlääkärit

Joo kaikki toitottaa sitä et olet sinä tyhmä ku et heti vie eläinlääkäriin..mut ajatelkaa sitä et olet käyttänyt tai soittanut marsun takia eläinlääkärille ja siellä sanotaan et marrsu vain mut ois tärkeämpiäkin eläimiä hoidettavissa...siinä vaiheessa varmaan tulee mieli kysyä täältä apua..niin ei välttämättä kannata rueta hohhoi sanomaan..
2157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tämä oli varmastikin minulle osoitettu viesti.

Puhutaanpa nyt suu puhtaaksi kun kerran aloitit.. Ensinnäkään en sanonut ketään tyhmäksi. Toiseksi, sellainen eläinlääkäri joka kuittaisi kipeän marsun sanoilla "marsu vain, tärkeämpiäkin eläimiä hoidettavissa" ei mielestäni tulisi olla eläinlääkärin virassa, koska kaikki eläimet ovat hengeltään samanarvoisia ja niiden vaivat tulee hoitaa. Enkä ole kyllä tuollaisiin eläinlääkäreihin törmännytkään, joten veditköhän sanasi hieman hihasta.

Eläinlääkärille soittaessa ei kannata miettiä että "Mitähän se nyt sanoo, jos marsu ei olekaan sitten kipeä" tai "Mitäs jos mä maksankin reissun lääkärille turhaan jos toi ei olekaan kipeä".
Eläinlääkärillä käynti varmistaa marsun terveyden, ja vaikka sillä ei olisikaan mikään hätänä, niin saapahan omistaja mielenrauhan eikä siinä mikään eläinlääkärin käyntimaksu tunnu missään.

Eläinlääkärillä käyntejä tulisi mielestäni miettiä jo marsun hankintavaiheessa. Koska sairaudet saattavat ilmetä yhtäkkiä, pitäisi omistajalla olla tuolloin myös varaa viedä marsu eläinlääkärille.

Päätän pitkän ja tylsän luentoni tähän, mutta olen varma, etten ole ainoa joka näin ajattelee.

Äänestä
  • Unohtuipa vielä, että toki täältä saa neuvoja kysyä, mutta täytyisi myös muistaa että vaustauksen saanti ei välttämättä tapahdu ihan heti ja että vastaaja voi olla kuka tahansa. Joko vastaajana on ihan kunnollinen ihminen tai sitten pilailija, jonka puheita ei kannata todesta ottaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


simo kirjoitti:

Joo kaikki toitottaa sitä et olet sinä tyhmä ku et heti vie eläinlääkäriin..mut ajatelkaa sitä et olet käyttänyt tai soittanut marsun takia eläinlääkärille ja siellä sanotaan et marrsu vain mut ois tärkeämpiäkin eläimiä hoidettavissa...siinä vaiheessa varmaan tulee mieli kysyä täältä apua..niin ei välttämättä kannata rueta hohhoi sanomaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu