jos endometrioosia ei "hoida" millään lääkkeillä tms. niin voiko se pahentua ajan kanssa? eli jos kivut ei ole kamalia ja endon kanssa pystyy elämään ilman lääkitystä, niin onko siitä haittaa?
endometrioosista
???
4761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voi ennustaa, joillakin se saattaa jossain vaiheessa "räjähtää käsiin".
Endohan on yksi suuri syy lapsettomuuteen.
Vastaus on kyllä, MUTTA, endo voi pahentua lääkityksestä huolimatta.
Itselleni on jo kahdesti tehty laparoskopia, ensimmäiseen menin koska en tullut raskaaksi 13 kk:n aikana, mitään oireita endosta minulla ei ollut, se löytyi ja sitä poistettiin, sitten vasta itse operaatiossa, eli olin endolainen tietämättäni.
Tulin hyvin nopeasti raskaaksi endon poiston jälkeen, sitten toivoimme toista lasta, nyt en enää sitten odotellutkaan noin pitkää aikaa vaan menin laparoskopiaan jo 6 kk:n jälkeen, sama juttu, endoa poistettiin.
Tulin toistamiseen raskaaksi ja nyt kuopuksemme on 1,5 vuotias.
Onko sinulla todettu endo ja onko se todettu nimenomaan laparoskopiassa, sillä se on ainut varma tapa diagnosoida endo.
Minulla todettiin laparoskopiassa vähäistä pinnallista endometrioosia ja nyt leikkauksesta on noin neljä kuukautta ja kivut on tulleet takaisin vaikka syön e-pillereitä Diane Nova. Kuinka kauan kestää tai mikä vaikuttaa siihen tuleeko lapsettomaksi endometrioosin takia? Käykö niin kaikille? Voiko tämä olla uusiutunut endo vai mitä?
Saattaa olla että on uusiutunut, minulla poistettiin aikoinaan endometrioosia muutaman kuukauden välein! Lapsettomuuteen melko varmaan johtaa jos on endometrioosia runsaasti ja sitä ei hoideta. Hoidettuna toden näköisesti raskaus onnistuu. Mene lääkäriin että tarkistaa asian ja hoitavat sinut kuntoon!
endoalttius on ja pysyy, vaihdevuosiin tai munasarjojen poistoon asti.
Kaikille se ei aiheuta lapsettomuutta, toisilla se on pieni vaiva, toisilla jokapäiväinen ongelma.