mahdollisesti yrittää saada apua ongelmiini skientologian avulla. Olen kuitenkin ymmärtänyt siinä tarvittavan rahaa.
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä, joten tuloni ovat pienet. Voiko kursseja maksaa osissa tai tekemällä työtä yhteisön hyväksi.
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä, joten tuloni ovat pienet. Voiko kursseja maksaa osissa tai tekemällä työtä yhteisön hyväksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kursseja voi maksaa tekemällä työtä.
noin suunnilleen maksaa, jos vetää läpi koko ohjelman, mitä se nyt käsittääkään. Edes haarukka, tuhansia, kymmeniä tuhansia, miljoonia? Siis koko baletti, loppuun asti, niin pitkälle kuin scientologiassa on mahdollisuus päästä. Vai onko tuo julkista tietoa?
hinnoitella. Jokainen on oma yksilönsä ja yksilön omat konsideraatiot (päätelmät/ajatukset) määrittävät vapauden. Scientologian reitti ei ole rahalla ostettavissa, vaan kysessä on omien sisäiten esteiden ja vastustuksien voittamista. Joku ei päästä itseään vapaaksi, vaikka löisi miljoonia euroja tiskiin, taas joku voi hankkia 5 eur opasvihon ja saada siitä suunnasttomasti hyvötyä elämäänsä. Aikaisemmin monet yrittivät päästä eteen päin Scientologiassa ottamalla suuria lainoja. Kenestäkään tuolla tavalla menetelleistä ei tullut arvokkaita henkilöitä, joista olisi hyötyä suuressa mittakaavassa. Siis en voi vastata kysymykseesi. Mitä voit tehdä, on hankkia jokin aihetta käsittelevä peruskirja ja saada siitä jotain irti.
Freezonerit jenkkilässä? He tarjoavat samaa kuin te, mutta halvemmalla. Huomattavasti halvemmalla. Miksi?
aihetta käsittelevä peruskirja, itseanalyysi tai jokin vihkonen. Ei maksa paljoakaan 5-8 eur. Apusi on myös terve tullut Scn-yhteisölle.
http://tiedostamaton.net/
näkyy ylläpidossakin olevan sceidoja, laitetaan muutama juttu uusiksi.
"Skientologiystäviensä lainoja 2,5 miljoonan markan edestä taannut espoolaisnainen pääsi velkajärjestelyyn joulukuussa 1999. Hovioikeus piti uskottavana naisen selitystä, ettei hänellä skientologien johtohahmoihin kuuluvan miehen vaimona ollut voimia eikä mahdollisuuksia kieltäytyä takauksista. Nainen kertoi, että skientologit olivat aina vieneet hänet pankkiin, jossa takauspaperit olivat olleet hänen allekirjoitustaan vaille valmiina. Joku skientologiystävistä jäi siksi aikaa naisen kotiin lapsenvahdiksi. Naisen aviomies oli painostanut häntä käymään skientologien kursseja ja hänelle oli vakuuteltu, että takaukset ovat pelkkä muodollisuus (Helsingin Sanomat 23.12. 1999)."