UDP-porttiin et tunge mitään ja TCP portiin heität vaikka "80"
0Äänestä
QuinZy
Mita eroa on oletko active vai passive kayttaja :D valaiskaa tyhmaa
0Äänestä
.fi
Aktiivi vai passiivi? Aktiivitilaa kannattaa käyttää aina jos se on mahdollista jotta yhteys kaikkiin muihin clientteihin on mahdollista. Passiivitilassa kun ei saa yhteyttä muihin passiivikäyttäjiin.
Ensimmäisenä otta XP: n oma "palomuuri" pois käytöstä koska siitä ei juuri hyötyä ole muutenkaan ja hanki kunnollinen palomuuri esim alla mainuttu Z. A. Yritä aluksi aktiivitilaa (Active mode) ilman Force IP -numeroa, suositeltavat portit ovat 2412, 1412 ja 412. Yritä sitten etsiä tiedostoja hakusanalla . (pelkkä piste). Jos hakutuloksia tulee, ovat asetukset kunnossa.
Seuraavaksi ota selville ulkoinen IP-numerosi ja laita se Force IP -numeroksi. Saat ulkoisen IP-numerosi selville kirjottamalla mainiin " !myip " tai kirjoittamalla komento kehotteeseen " ipconfig "
Jollet saa hakutuloksia vieläkään ja käytät palomuuriohjelmaa, avaa sen asetuksista portit 1412 ja 412 ulkoa tulevalle TCP- ja UDP-liikenteelle.
Zone Alarm Pro:ssa asetus löytyy kohdasta: Firewall>Main>Internet Zone Security>Custom...>Internet Zone - Allow incoming UDP ports: 412,1412,2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä) - Allow incoming TCP ports: 412,1412,2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä)
Nortonista asetus löytyy seuraavasti: Personal Firewall -> Internet Access Control -> Configure>System-Wide Settings -> Add -> Valitse Permit Internet Access -> Next -> Valitse Connections From Other Computers -> Next -> Valitse Any Computer -> Next -> Valitse TCP and UDP sekä Only the types of communication or ports listed below -> Add -> Valitse Induvidually selected ports ja Local -> kirjoita 412 1412 2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä) -> Ok -> Next -> (ei tarvi rasteja) -> Next (anna joku nimi säännölle, esim "DC-portit") -> Next -> Finish Äsken tekemäsi sääntö pitää vielä siirtää kaikkien muiden yläpuolelle. Rullaa lista alas ja valitse sääntö ja paina Move Up-nappia tarpeeksi monesti että sääntö siirtyy ylimmäiseksi ja paina lopuksi Ok.
Viimeisenä keinona on siirtyä passiivitilaan jonka pitäisi toimia joka tapauksessa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
UDP-porttiin et tunge mitään ja TCP portiin heität vaikka "80"
Mita eroa on oletko active vai passive kayttaja :D valaiskaa tyhmaa
Aktiivi vai passiivi?
Aktiivitilaa kannattaa käyttää aina jos se on mahdollista jotta yhteys kaikkiin muihin clientteihin on mahdollista. Passiivitilassa kun ei saa yhteyttä muihin passiivikäyttäjiin.
Ensimmäisenä otta XP: n oma "palomuuri" pois käytöstä koska siitä ei juuri hyötyä ole muutenkaan ja hanki kunnollinen palomuuri esim alla mainuttu Z. A.
Yritä aluksi aktiivitilaa (Active mode) ilman Force IP -numeroa, suositeltavat portit ovat 2412, 1412 ja 412. Yritä sitten etsiä tiedostoja hakusanalla . (pelkkä piste). Jos hakutuloksia tulee, ovat asetukset kunnossa.
Seuraavaksi ota selville ulkoinen IP-numerosi ja laita se Force IP -numeroksi. Saat ulkoisen IP-numerosi selville kirjottamalla mainiin " !myip "
tai kirjoittamalla komento kehotteeseen " ipconfig "
Jollet saa hakutuloksia vieläkään ja käytät palomuuriohjelmaa, avaa sen asetuksista portit 1412 ja 412 ulkoa tulevalle TCP- ja UDP-liikenteelle.
Zone Alarm Pro:ssa asetus löytyy kohdasta:
Firewall>Main>Internet Zone Security>Custom...>Internet Zone
- Allow incoming UDP ports: 412,1412,2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä)
- Allow incoming TCP ports: 412,1412,2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä)
Nortonista asetus löytyy seuraavasti:
Personal Firewall -> Internet Access Control -> Configure>System-Wide Settings -> Add ->
Valitse Permit Internet Access -> Next ->
Valitse Connections From Other Computers -> Next ->
Valitse Any Computer -> Next ->
Valitse TCP and UDP sekä Only the types of communication or ports listed below -> Add ->
Valitse Induvidually selected ports ja Local ->
kirjoita 412 1412 2412 (riippuen siitä mikä portti on käytössä) -> Ok -> Next ->
(ei tarvi rasteja) -> Next
(anna joku nimi säännölle, esim "DC-portit") -> Next -> Finish
Äsken tekemäsi sääntö pitää vielä siirtää kaikkien muiden yläpuolelle. Rullaa lista alas ja valitse sääntö ja paina Move Up-nappia tarpeeksi monesti että sääntö siirtyy ylimmäiseksi ja paina lopuksi Ok.
Viimeisenä keinona on siirtyä passiivitilaan jonka pitäisi toimia joka tapauksessa.