Onkos se yleensä normaalia, että hävystä, siinä missä ne karvat yleensä kasvaa, niin siitä sattuu. Tiedän että jos ne on juuri kasvanut siihen etc. niin ne saattavat olla arat, mutta on ne minulla kasvanut karvoja siinä jo yli neljä vuotta, että kyllä minun niihin karvoihin kait olis pitäny jo tottua?...!?!
Naispuoliset kertokaa :)
Tiia
2455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo no mä olen 17-vuotias, että karvoihin on tosiaan ollut aikaa tottua. Mutta sama ongelma vaivaa.
Joskus jollain lehden kyselypalstalla kysyttiin samasta ongelmasta ja vastauksessa sanottiin, että se johtuu tod.näk. hävyn ihon kuivuudesta. Sitä kun ei tule rasvattua. Ja kun iho kuivuu todella paljon karvojen juuri ärtyy, joskus jopa tulehtuu.
Vaarallista se EI OLE, joten ei sinänsä syytä huoleen.
Apteekista voit mennä kysymään herkälle iholle tarkoitettua rasvaa, sen pitäisi auttaa.
JATKOJA!:)
Jos pitää paljon tiukkoja housuja, karvan juuri ärtyy ja on hieman arka. karvojen lyhentäminen voi myös auttaa asiaan, jos on kauhean pitkät karvat.