inu-yasha?

leila

mikä tämä manga on, mistä se kertoo? saako ykkösosaa suomeksi mistä?

6

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the Dying unicorn

      Inu-yasha:
      Eh,... Juonta en osaa selittää, yritin äsken, ja kuulosti todella typerältä...
      Noi mutta, sen ainakin tiedän, että suomeksi inu-yashaa ei varmaan ole julkaistu, mutta englannin kielisiä saa esimerkiksi tennispalatsin
      leffa-kaupasta ja kaisaniemen metroaseman
      larppi.kaupasta!

      • miemie

        marraskuussa alkaa suomeks tulla Inu-yashaa. en tiedä tästä paljon muuta,että se on ranma ½ tekijältä,rumiko takahashilta.


    • leila

      ajattelin jos koiriin olisi liittynyt, inu kun meinaa koiraa..:D

    • ..............................

      Inu-Yashan tarina alkaa, kun tavallinen tokiolainen koulutyttö Kagome tempautuu feodaaliajan Japaniin kotinsa kellarissa olevan kaivon kautta. Aikamatkallaan Kagome päätyy japanilaiseen kylään, jossa hänet tunnistetaan kylän edesmenneen papittaren reinkarnaatioksi. Tämän vuoksi Kagomen tehtäväksi tulee Neljän sielun jalokiven suojeleminen. Neljän sielun jalokivi on myyttisten hirviöiden ja demonien tavoittelema aarre, joka heidän käsiinsä joutuessaan toteuttaisi heidän suurimman haaveensa. Feodaaliaikaan saavuttuaan Kagome vapauttaa vahingossa unestaan puolidemoni Inu-Yashan, joka muiden demonien tapaan tavoittelee Neljän sielun jalokiveä. Erinäisten kamppailujen jälkeen Neljän sielun jalokivi hajoaa sirpaleiksi eri puolille maata. Kagomen ja Inu-Yashan on lähdettä keräämään Neljän sielun jalokiven sirpaleita, sillä demonien ja hirviöiden käsiin joutuessaan ne vahvistaisivat demonien voimia. Etsintäretkellään Kagome ja Inu-Yasha törmäävät toinen toistaan mielikuvituksellisempiin hirviöihin ja demoneihin.

      Takahashin sarjakuvissa romantiikka pääsee usein kukkimaan, ja niin käy myös Inu-Yashassa. Inu-Yasha on puolidemoni, jonka isä oli demoni ja äiti ihminen. Inu-Yasha on suunnilleen Kagomen ikäinen, eikä hän voi välttyä ihastumasta viehättävään Kagomeen. Myös Kagome tuntee yhä kasvavaa kiintymystä Inu-Yashaa kohtaan, vaikka Inu-Yasha usein käyttäytyykin epäkypsästi, äkkipikaisesti ja jopa loukkaavasti Kagomea kohtaan. Kagomen ja Inu-Yashan suhteessa on mielenkiintoista myös se, että Inu-Yashan ylle langetetun loitsun ansiosta Kagome hallitsee häntä pelkällä "Istu!"-komennolla. Kun Inu-Yashan käytös muuttuu liian hurjaksi, Kagomen täytyy vain komentaa "Istu!", ja Inu-Yasha rojahtaa maahan vaikka mistä korkeuksista. Romantiikan vastapainoksi Inu-Yashasta löytyy myös kauhua, kun Kagome ja Inu-Yasha joutuvat hurjiin taisteluihin käsittämättömän kaameiden ja hirvittävien demonien ja hirviöiden kanssa.

      Yksi Inu-Yashan vastustamattomista piirteistä on romantiikan lisäksi huumori, joka on tyypillistä Takahashin sarjakuvissa. Takahashin komiikka toimii sekä tekstin että kuvan tasolla. Piirroksissa vilisee hassun näköisiä otuksia, ja henkilöiden huvittavat ilmeet kirvoittavat lukijalta usein makeat naurut. Tekstin tasolla varsinkin dialogista löytyy lukuisia hauskoja jaksoja.

      Inu-Yashaa lukiessaan ei voi olla ihmettelemättä Takahashin mielikuvituksen laajuutta. Inu-Yasha nimittäin on pullollaan eriskummallisia demoneita, hirviöitä ja muita yliluonnollisia olentoja. Takahashi on todennäköisesti keksinyt itse mielikuvitusolentonsa, sillä vastaavanlaisia en ole muusta fantasiakirjallisuudesta löytänyt. Inu-Yashan ja Kagomen vihollisiin kuuluvat muun muassa Yura, joka manipuloi ihmisiä kuolleiden kalloista varastamillaan hiuksilla, korppidemoni, kuolematon sammakkodemoni, ihmisruumiita varastava naamio ja ukkosveljekset salamahyökkäyksineen ja tulihengityksineen.

      Kerronta ei rajoitu Inu-Yashassa pelkästään feodaaliajan Japaniin, vaan Kagomen täytyy palata välillä nyky-Japaniin tapaamaan perhettään ja ystäviään sekä tekemään rästiin jääneet kotiläksyt ja kokeet, jotta hän pääsisi toivomaansa hyvään lukioon. Ajasta toiseen siirtyminen tapahtuu aina Kagomen kotikellarin kaivon kautta. Aluksi paluu feodaaliaikaan tuntuu Kagomesta vastahakoiselta. Hänen on kuitenkin suoritettava tehtävänsä feodaaliajassa, sillä siitä riippuu myös nyky-Japanin kohtalo. Jos demonit saavat käsiinsä Neljän sielun jalokiven sirpaleet, koko Japani on tuhon oma. Kagomeen tahtomattaan yhä enemmän kiintyvä Inu-Yasha on sitä mieltä, että Kagomen pitäisi jäädä pysyvästi feodaaliaikaan. Toisinaan hän seuraa Kagomea nykyaikaan. Koska Kagome joutuu aikamatkustuksensa takia olemaan paljon poissa koulusta ja ystäviensä luota, Kagomen isoisän täytyy jatkuvasti sepittää uusia selityksiä, miksi Kagome ei ole koulussa. Niinpä Kagome "sairastaa" feodaaliajassa viettämiensä jaksojen aikana vaarallisia tauteja diabeteksesta leukemiaan.

      Inu-Yashan kuvitus on loistokasta työtä. Takahashin hahmot ovat hänelle tyypilliseen tapaan hyvin ilmeikkäitä ja hauskan näköisiä. Piirrostyö on varsin tarkkaa ja monipuolista: piirroksissa on runsaasti yksityiskohtia ja Takahashin ruudutus on vaihtelevaa. Varsinkin taistelukuvat ovat hyvin lennokkaita - Inu-Yashassa taistellaankin usein ilmassa. Takahashi hyödyntää monenlaisia kuvakulmia, eikä hänen piirroshahmoissaan ole lainkaan jähmeyttä.

      • mie1234678

        mä tykkäisin käyttää "neljän sielun jalokivestä" ennemiin nimitystä Shikono No Tama, mutta ihan sama...


      • yookai
        mie1234678 kirjoitti:

        mä tykkäisin käyttää "neljän sielun jalokivestä" ennemiin nimitystä Shikono No Tama, mutta ihan sama...

        Se on kyl Shikon kuula ja Inuyasha on hanyoo joten demoni on vähän ontuva sana ja hanyoo on puoli yookai eli taruolento.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laita lyhyt tunniste kaivatullesi

      Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗
      Ikävä
      171
      2947
    2. Kuinka vanha nainen on vielä "todella mielenkiintoinen henkilö"?

      Kuinka mielenkiintoisuus silloin ilmenee?
      Ikävä
      122
      2168
    3. Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia

      Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue
      70 plus
      304
      2148
    4. Tiedätkö mitä

      Haluisin sanoa?
      Ikävä
      123
      1775
    5. Aitiopaikalle

      Kyllä se sinäkin vielä pääset seuraamaan oikein aitiopaikalta ;-)
      Ikävä
      251
      1564
    6. Cheek ei enää aio äänestää kokoomusta

      "Erityisen pitkästi hän kirjoittaa Palestiinan tilanteesta ja purkaa turhautumistaan siitä, miten ”Suomen valtionjohto s
      Maailman menoa
      202
      1332
    7. Näytit hyvältä

      Kävelyäsi oli mukava katsoo. Naiselle
      Ikävä
      84
      1296
    8. Valtuustosta tuli Korkalon farssi

      Kemijärven valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokoustaan, eikä hallintosääntöä. Sosialistien valtuutettu, entinen amma
      Kemijärvi
      96
      1170
    9. Joko alat

      Pääsemään irti?
      Ikävä
      71
      1152
    10. Hinta ei enää ole este - koeajoimme viisi kohtuuhintaista sähköautoa

      Sähköautot ovat nyt hintansa puolesta tavallisten ihmisten ulottuvilla. Koeajoimme videosarjassa kaikkiaan viisi sähköau
      Hybridi- ja sähköautot
      253
      1152
    Aihe