Onko kenellä ideoita tai jo toteutettuja projekteja
Pölynimureita muuhun kuin varsinaiseen käyttöön. minulla kun on jonkunverran käytettyjä joissa ainakin moottorit ehjiä?
Niistähän voisi rakentaa vaikka mitä, kun vaan keksisi?
Norico
Pölynimureita muuhun kuin varsinaiseen käyttöön. minulla kun on jonkunverran käytettyjä joissa ainakin moottorit ehjiä?
Niistähän voisi rakentaa vaikka mitä, kun vaan keksisi?
Norico
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysele joltain seksipalstalta. Kyllä ne pojat siellä varmaan heti keksivät jonkun kivan käyttötarkoituksen vanhalle imurille.
Esimerkiksi letkulla varustetun puhaltimen, kun muuttaa systeemin niin, että sieltä mistä ilma tulee nykyään ulos, laittaa letkun sinne päähän kiinni. Ennenmuinoin maaliruiskuakin pystyi käyttämään tuolla ulospuhalluksella.
Ketjukelasta saa kätevän sisään kelautuvan jatkojohdon, kun siihen paittaa vaan rasian ja koteloi.
Pölynpoistomimurin puuhöihin siitä saa, kun tekee isosta saavista tai vastaavasta "syklonin" johon pöy kerääntyy, eikä imuri tukkeennu.
Pienoismallitöissä maalatessa voi imurin puhallusilmaa käyttää maalin nopeutettuun kuivattamiseen, kun tekee pienen "kaapin"
Pienoismallitöissä kun tekee "vetokaapin" missä maalaa ja imuri siihen kiinni, niin ei maalipöly ruiskumaalauksessa leviä ympäristöön.
Sama käy spraymaalaukseenkin.
Housujen ja paitojen kuivatukseen tuo ulospuhallusilma käy hyvin, kun ilmaa puhaltaa lahkeitten sisään ja paidan hihojen sisään.
Lisäksi mielikuvitus asettaa rajat käyttökohteille.
Mene vaik sillä välillä mittailemaan maadoitusta AMPPEERIALUEELLA
Samoin häirikkö2
Tähän tyyliin:
http://www.saunalahti.fi/~vpv/saatajat/imuri.htm