Aargh..

Elikkäs.. miulle on nyt sanottu 2 eri juttua herkkyydestä. Toinen mitä pienempi herkkyys sitä parempi. Ok. Mut mitäs sit ku on herkkyys vaikka 91dB? mistä sen tietää onko se iso vai ei? onko tuo 91 sellanen hyvä? kun noitakin kattelee ni jossain 200e elementissä voi olla herkkyys vaikka esim. tuo 91dB, kun taas sitten jossain 30e 8'' se voi olla kuitenkin 89dB.. miten noin pienet erot on selitettävissä? eiks se sit vaikuta siihen niin paljoa?
4273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kukas sulle on kertonut, että pienempi herkkyys on parempi? Sehän puhuu mitä sylki suuhun tuo. Suurempi herkyys on parempi.

Herkkyys kertoo kaiuttimesta kuinka suuri äänenpaine saadaan aikaan yhden watin teholla mitattuna yhden metrin päästä.

Äänenpaine ei nouse suoraan tehon mukaan vaan on logaritminen. Eli: 91dB:tä yhdellä watilla. -> lyödään kymmenkertaiset tehot eli 10W. Äänenpaine nousee silloin 3dB:tä eli nyt 94dB:tä -> kymmenkertaiset teho 100W. Äänenpaine nousee 97dB:seen.

Jos siis suurta äänenpainetta haetaan, täytyy ostaa laadukkaat (lue hirvittävän hintaiset) elementit. Tämä johtuu siitä, että loppujen lopuksi äänenpaineen tekeminen teholla tulee vieläkin kalliimmaksi.

Elementtien tuplaaminen taasen tuo 6dB:tä lisää.

Tämän takia äänenpainetta havitellessa täytyy ostaa kalliit elementit, joita pitää tietysti olla monta. Olen nähnyt vanhan mallisen kuplan, jossa on ollut kuusi kappaletta strukerin 18". Näille elementeille vielä pitää puskea tuhottomasti tehoja (lue 5kW)

Euroja menee. Mutta niin menee kaikkiin harrastuksiin.

Äänestä
  • Vai sillein se meneekin.. noh.. tulipahan selvyys tähänkin asiaan. kiitos :)

    Äänestä

  • on kertonut että äänenpaine kertoo kaiuttimen "hyvyydestä"? Kyseessä on enemmänkin ominaisuus. Maksimaalista äänenpainetta haettaessa suurempi herkkyys on hyväksi, kun taas äänenlaadullisesti sillä ei ole mitään merkitystä, ehkä pikemminkin päinvastoin. Jonkun mielestä vanhat pöytäradion kaiuttimet soi ihan hyvin, kun taas jotkut kultakorvat arvostelevat kaikki viritykset lyttyyn. Itse arvostan tarkoituksenmukaisuutta.

    Äänestä

  • sulle kirjoitti:

    on kertonut että äänenpaine kertoo kaiuttimen "hyvyydestä"? Kyseessä on enemmänkin ominaisuus. Maksimaalista äänenpainetta haettaessa suurempi herkkyys on hyväksi, kun taas äänenlaadullisesti sillä ei ole mitään merkitystä, ehkä pikemminkin päinvastoin. Jonkun mielestä vanhat pöytäradion kaiuttimet soi ihan hyvin, kun taas jotkut kultakorvat arvostelevat kaikki viritykset lyttyyn. Itse arvostan tarkoituksenmukaisuutta.

    Toinen vaikutus herkkyydellä on siinä että millaisia tehoja sinulla on käytettävissä. Jos ajat niitä vain soittimella, niin kannataa valita ennemmin herkät kuin epäherkät elementit koska soitin antaa tehoa rajoitetutsti. Jos taas on vahvistin käytössä ero pienenee.

    Herkkyys ei kerro kuinka hyvä elementti on. Esim: Monacorin Predator 10" elementti voitti aikoiinaan hifi´lehden kymmpituumaisten subien testin ja herkkyys on 86db, eli todella huono. No refleksi kotelolla kompensoidaan hieman epäherkkyyttä ja vahvistin tehoa kun annetaan hieman lisää, niin johan rokkaa. Samoilla elementeillä (2kpl) Miika Tuoreniemi veti viimevuoden heinäkuussa 153db Street A-luokassa ja uuden maailman ennätyksen. Ennätys on kyllä rikottu jo. Tehoa elementit saivat reilun kilowatin. Herkkyys ei kerro elementin huonoudesta tai paremmuudesta, mutta rajallisella teholla kandee valita herkempi elementti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan.. kirjoitti:

Elikkäs.. miulle on nyt sanottu 2 eri juttua herkkyydestä. Toinen mitä pienempi herkkyys sitä parempi. Ok. Mut mitäs sit ku on herkkyys vaikka 91dB? mistä sen tietää onko se iso vai ei? onko tuo 91 sellanen hyvä? kun noitakin kattelee ni jossain 200e elementissä voi olla herkkyys vaikka esim. tuo 91dB, kun taas sitten jossain 30e 8'' se voi olla kuitenkin 89dB.. miten noin pienet erot on selitettävissä? eiks se sit vaikuta siihen niin paljoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu