vauvan hoitokulut

Onko kukaan seurannut perheensä kohdalta, kuinka paljon taloudelliset kulut kasvavat vauvan syntymän jälkeen? Eli kuinka paljon rahaa menee vauvan ruokaan, vaippoihin, tarvikkeisiin jne.
5668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä tyttö 3kk ja aikas tarkalleen nuo lapsilisät riittävät ruokaan, vaippoihin jne. Käydään kerran kuussa ostamassa Nannit, vellit, vaipat jne. suuresta kaupasta, jossa kaikki paljon halvempaa. Tyttömme siis syö korviketta.
Asia erikseen on äidin "harrastus" hukuttaa lapsi vaatteisiin, tähän kyllä saadaan sitten tuota rahaa tuhlattuakin. Onneksi on nettihuutokaupat ja alekorit!

Äänestä

Itse olen jo useamman lapsen äiti. Luulisin, että rahaa kului eniten ensimmäisen lapsen kohdalla kun kaikki tavarat piti hankkia. Seuraaville lapsille on säästynyt edellisen käytettyjä vaatteita ja tarvikkeita. Alennusmyynneistä ja kirppiksiltä saattaa joskus löytää ihan siistejä ja edullisia vaatteita ja tavaroita. Toki välillä ostetaan uusiakin, tilanteesta riippuen. Kalliiksihan se tulee jos kaiken ostaa uutena. Eiköhän suurimmat menoerät lapsen vauva-aikana olleet juuri nuo vaipat, ruokia tein itse jonkin verran. Korvike-aikana rahaa paloi myös maitoon. Mutta ei tosiaan ole tullut laskettua paljonko rahaa on mennyt, sitä on yritetty elää aina sen mukaan mitä on käytössä ja etsiä edullisia vaihtoehtoja ja käyttää maalaisjärkeä.

Äänestä

ei meilläkään oo tullu seurattua. Niinkuin mutkin sanoivat suurin erä on vaipat ja korvike (tyttö nyt reilu 4kk). Soseet teen itse.vaatteet ostan alesta/kirpparilta ja esikoinen ku on kyseessä ni muut hankkivat :)

Äänestä

Jos kertahankinnat (rattaat, sitteri, syöttötuoli, sänky, turvaistuin, hoitopöytä, vaatteet) jätetään huomioitta, niin ehkäste 5 € päivä.

Äänestä

meillä menee hämmästyttävän vähän, lapsilisät menee suoraan lapsen tilille (nyt 10kk) ja meistä kumpikaan ei ole töissä, minä amk opiskelija ja mies koti-isä. Teen aika paljon pojalle ruokia itse, potalla hän käy säännöllisesti joka ruokailun jälkeen, on tehny tätä jo kuukaudne päivät eli vaippoihin ei mee enää kauheesti rahaa, vaatteita ei olla ostettu pojalle yhtää ku ollaa saatu tosi hyvii sukulaisilt....eli sanoisinko muutamia kymmeniä euroja menee kuukaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Onko kukaan seurannut perheensä kohdalta, kuinka paljon taloudelliset kulut kasvavat vauvan syntymän jälkeen? Eli kuinka paljon rahaa menee vauvan ruokaan, vaippoihin, tarvikkeisiin jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu