Olen suhteellisen nuori, akateemisesti koulutettu ja hyvässä virassa valtiolla. Kaikki tuntuisi olevan hyvin, mutta...
Työni ei tunnu antavan minulle oikein mitään. Samanlaista paperien käsittelyä viikosta toiseen, tyhjänpäiväisiä kehittämisprojekteja joiden jäljiltä asiat eivät muutu miksikään, tylsiä kokouksia. Jo jonkin aikaa on tuntunut, että olin ammattia valitessani liian nuori ja kouluttauduin alunperinkin väärälle alalle. Olen siis täysin vakavissani alkanut miettiä totaalista alan vaihtoa, kouluttautumista ns. duunariksi.
Vaihtoehtoina ovat pyörineet mielessä muurari ja putkiasentaja. Julkisuudessa on puhuttu viime aikoina että molemmilla aloilla olisi odotettavissa pulaa osaajista, onko tosiaan näin? Eli mikä on ko. duunarien työtilanne _oikeasti_, kokemuksia?
Entä miten kouluttaudutaan putkimieheksi tai muurariksi, ammattikoulussa vai oppisopimuksella? Pitääkö oppisopimuspaikka hankkia itse? Suositteletteko alaa, olenko täysin pöljä kun tämmöistä mietin?
Olen kiitollinen _asiallisista_ vastauksista. En ole tekemässä mitään hätiköidysti, vaan haluan todella pohtia asiaa ensin ja kuulla mielellään muiden kokemuksia.
Hullua?
10
2281
Vastaukset
- ex-raksa
ja syy siihen viron halpatyöntekijät muuten olisi varmaan rakennusalan kehitys ollut hyvä kun olisi pakko ollut panostaa inhimillisyyteen tekijöiden puutteen vuoksi mutta nyt tekijöitä tulee olemaan liikaa jo 5 vuoden päästä
- hätiköi
Mieti tarkkaan mihin oot ryhtymässä.Työ rakennuksilla ja duunarina voi parhaimillaam olla todella antoisaa,mutta nykyään ahneet pääurakoitsijat ja heidän omat valkokypärämiehet ovat tappaneet mielekkyyden työstä.Tämänpäivän sana on tuloksellisuus ja siihen näköjään pyritään keinoja kaihtamatta.Oma kokemukseni on rakennustöistä, että kaikenmaailan ammattikirjoja vaaditaan työntekijöiltä ja puhutaan hienoja asiota laadusta,mutta samaan aikaan todellisuudessa painostetaan tekemään sutta jotta tulos saataisiin vieläkin nopeammin.Todellinen uhka näissä asiossa on että työturvallisuutta ei valvota näköjään mitenkään.
- ex-ralsa
hätiköi kirjoitti:
Mieti tarkkaan mihin oot ryhtymässä.Työ rakennuksilla ja duunarina voi parhaimillaam olla todella antoisaa,mutta nykyään ahneet pääurakoitsijat ja heidän omat valkokypärämiehet ovat tappaneet mielekkyyden työstä.Tämänpäivän sana on tuloksellisuus ja siihen näköjään pyritään keinoja kaihtamatta.Oma kokemukseni on rakennustöistä, että kaikenmaailan ammattikirjoja vaaditaan työntekijöiltä ja puhutaan hienoja asiota laadusta,mutta samaan aikaan todellisuudessa painostetaan tekemään sutta jotta tulos saataisiin vieläkin nopeammin.Todellinen uhka näissä asiossa on että työturvallisuutta ei valvota näköjään mitenkään.
mutta mitäs teet enää!paskat on jo valahtanut housuihin elikkä myöhäistä jo
- eek
Et ole tosiaan ajatustesi kanssa yksin. Itsekin olen akateemisesti kouluttautumassa, mutta nyt viehättäisi joku duunarin homma. En ole vielä valmistunut, mutta opiskelu ei nappaa yhtään ja tässä pikku hiljaa kypsyy ajatus kouluttautua duunariksi. Kuljetusala kiinnostaisi ja ajattelin ensin kokeilla siipiäni ihan vain kuorma-autokuskina ja sitten hommata vaikka yhdistelmäajokortti, jos ala kiinnostaa. Eli rekkamieheksi tekisi mieli. Toinen ala joka kiinnostaa on rakennusala. Koulu alkaa maanantaina ja tässä juuri taistelen itseni kanssa, että mitä tulevaisuudelta haluan.
Se on muuten totta, että nuorten pitää aivan liian nuorena "tietää" mitä haluaa isona tehdä. Minulle olisi amis sopinut paljon paremmin kuin lukio, mutta turha se enää tässä vaiheessa on katua. - Lelumaanlapsi
...enkä meinaa vaihtaa. Työskentely rakennustyömailla riippuu paljon omasta asenteesta. Niinkuin mikä tahansa työ. Listaan tähän vähäsen omasta mielestäni plussia, ja miinuksia.
Rakentaminen on konkreettista(saa näyttää et, "minä olen tehnyt tuon!")
Työmaat vaihtuu(ei aina sama kirjoituspöytä, tai sorvi jonka ääreen mennä)
Haasteita(suunitelmia, ja piirrustuksia täytyy soveltaa käytäntöön)
Uusia ihmisiä näkee lähes päivittäin
Jokainen projekti on ihan omansa
Onnistumiset kohottaa itsetuntoa mielettömästi
Paljon muuta
- Tiukat urakka-aikataulut stressaavia
- Välillä tosi pitkiä päiviä
- Kyllähän se vituttaa kaatosateessa, tai oikein pirun kylmällä paljain käsin tehä töitä.- tms.
olisin myös mie vaihtamaan tuon turhan AMK tittelin käytännön hommiin. tuo raksa-ala kyllä kiinnostas. eikös siinä nyt muutakin voi tehdä kun ulkotyömaita. pikkufirmaan eristäjäksi...kuntokartoittajaksi..rakennusvalvojaksi..
- edgar ehitus
tms. kirjoitti:
olisin myös mie vaihtamaan tuon turhan AMK tittelin käytännön hommiin. tuo raksa-ala kyllä kiinnostas. eikös siinä nyt muutakin voi tehdä kun ulkotyömaita. pikkufirmaan eristäjäksi...kuntokartoittajaksi..rakennusvalvojaksi..
mieti nyt tosissaan haluatko ryhtyy halptyöntekijäksi
- raksa idiooteille
Älä nyt helvetissä vaihda ikinä rakennusalalle.
Hullujen huonekin on parempi vaihtoehto. - Olet juuri sopiva.
Rakennusala ei taida olla se tulevaisuuden ala. Ainakaan Suomalaisille.
Pashan tekemistä pashan seassa pashalla palkalla.
En ymmärrä miksi jotain kiinnostaa ?- joopa joo
Ja kuka ne talot ja tiet sitten aikanaan rakentaa ja korjaa, virolaisetko?
Hankkeet ovat täältä työpöydän äärestä mielenkiintoisia ja haastavia. Ja palkka vuodesta toiseen 50 000, DI:n koulutuksella. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581041Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11800Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268785Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721