Jos emo tukee muistia esim. 266 ja 333 mhz, toimiiko silti 400 mhz-muisti vaikka hitaammin? Miten tarkkaa tämä on ylipäätään, fyysisestihän kaikki ddr-muistit sopii? Miten kaikkiruokaisia emot on eri väylänopeuksisille ddr-muisteille nykyään? Joka paikassa puhutaan, että prossun ja emon pitää sopia keskenään, mutta muisteista harvemmin mainitaan mitään.
väylänopeuksista
3
518
Vastaukset
- joku...
Kyllä alikellotus on aina mahdollista...
Siis esim. voi laittaa hitaampia ja nopeampia muisteja samaan koneeseen, mutta muistit toimivat kuin armeijan marssirivistöt, eli hitaimman mukaan.
Jos emolevy ei puolestaan anna pulsseja yhtään sen nopeammin, niin eivät ne muistit siitä välitä. Ne vain eivät saa niitä pulsseja ihan niin nopeasti kuin mitä kykenevät käsittelemään kompastelematta. Nopeampi muisti yleensä vain maksaa enemmän kuin hitaammat, joten siksi ei kannata A: sekoittaa nopeaa muistia hitaiden sekaan... tai B: asentaa koneeseen nopeampaa muistia kuin kone pystyy hyödyntämään. Mutta se että ei kannata ei tarkoita sitä etteikö voisi. - S2-IS
tunnistaako tietokone automaattisesti minkä nopeuksista muistia on lisätty tietokoneeseen, vai pitääkö biosista käydä muuttamassa?
Kyseessä 400Mhz dimm ja emo tukee sitä nopeutta.- user
Latencyjä voi kyllä muutella, mutta jos pienentää liikaa seuraa kupsahdus.
Ei tarvitse muuten mennä Biosiin, vaan homma hoituu automaattisesti.
Muistin lisääminen ei ole kuitenkaan aivan yksinkertaista.
Esimerkiksi käytetty piirikoko saattaa aiheuttaa, että vain osa kapasiteetista hyödyntyy. Siis esim. puolet muistin koosta ei näy.
Ei estä toimintaa, mutta on hukkakapasiteettia.
Jos aikoo kayttää emon maksimikokoisia kampoja pitää ne olla kaksipuolisia.
Olen myös nähnyt monia tapauksia, että paperilla samanlaiset piirit ei toimi kaikissa koneissa.
Muistien hinta on arvaamaton tekijä.
Ei ole ollenkaan niin, että nopea muisti olisi kalliinpaa kuin hidas, vaikka niin luulisi, vaan halvinta on se, mitä eniten tarjotaan.
Esimerkiksi 100MHz SDRAM on paljon kalliinpaa kuin 133 MHz.
400 MHZ:n muisti on tavallisesti halvenpaa kuin 266, koska 266:ta ei enää valmisteta ja sitä on vaikea saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453141Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781690- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161157UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123