nyt en siis tiedä miten muotoilisin asiani... löysin kotilon sellaisesta kasvista puutarhasta. ja haluaisin ottaa se lemmikiksi.. sekoa :) no kuitenkaan en tiedä mikä se on ja mitä se syö.. että olisiko jotain yleis vinkkiä että mihin sen laittaa ja mitä se sinne tarvii...? salaatti kasvamaan vai... varmaan pitää suihkutella vettä... siis on varmaan tyhmää mutta se on niin hieno... vinkkejä?
kummallinen kyssä
emppu
3310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minkä kokoinen se on? Siis onko noita pieniä(0,2-1cm) vaiko isompia(1-3cm)? Entä onko se pitkulainen vai enemmän pallon muotoinen?
Mulla oli lemmikkinä Ahvenanmaalta tuotuja (noita isompia pallon muotoisia) kotiloita, ja ne sotkivat hirveästi ja pelotti, että, jos niistä tulee tauteja. Ja muutenkin tuollainen piha-etana ei kauan pikku purkissa viihdy.
Voit tietysti pitää sitä hetken lemmikkinäsi tarjoten sille kurkkua ja muita kasveja(muista kastella!), ja sitten kannattaa päästää pois.
Jos kotilon haluat, niin ota akaattikotilo! Mulla on niitä kolme ja ovat helppoja ja kivoja lemmikkejä.
Käytetty terrakaan ei maksa paljoa ja kotilot maksavat 0,5-6e. Muista kuitenkin ensin hakea tietoa siitä miten niitä hoidetaan!
Itselläni on monta pihasta otettua kotiloa. Ihan hyvin sinä voit niitä pitää. Terraarioksi käy esimerkiksi parin litran faunaboxi tai joku muu terraarion tapainen.Sinne laitat vain pihasta otettua multaa tai kukka kaupasta ostettua lannoittamatonta turvetta. koristeeksi voi laittaa esim. kasveja, ruukkuja tai vaikka kiviä.
Ruoaksi voit tarjota melkein mitä tahansa vihannesta tai pihalta otettuja kasveja (esim. voikukan lehtiä tai apilaa).
Kotiloa ei ole pakko päästää talveksi pois, kunhan viet terrasi viileähköön paikkaaan.
Akaattikotiloa ei kannata ottaa jos ei halua ottaa mitään suurta kotiloa, sillä ne voivat kasvaa miehen nyrkin kokoiseksi.
Kyllä se siellä purkissa viihtyy jos se on vain tarpeeksi iso...
Toivottavasti tästä oli edes vähän hyötyä :)
holleliini akaatti kotilot vat ihania vaik eii ookkaan mul viel niitä niit kantsii oottaa piha etanat on pienia ja ei kivoi lemmikkei