Minkämoinen operaatio on säätää/tarkistaa venttiilit 400/99 Kotarista,pieniä ohjeita kaipaisin
kun ei ole kunnon manuaalia aiheesta!!!!!!
Mikä on ventiilien välykset kylmänä ja kuumana??
Välyksen säätö
3
1175
Vastaukset 3
- Tumppi-82
Kotarista ei ole kokemusta, mutta yleensä palasäätöisissä vehkeissä se menee näin:
-Venttiilikoppa auki
-pyöritä konetta niin että kampiakselin merkit täsmäävät, eli mäntä on puristustahdin yläkuolokohdassa.
-laita rakotulkki nokka-akselin ja venttiilin painimen väliin ja mittää välys.
Jos välys on väärä niin nokka-akseli(t) on pakko ottaa irti ja katsoa mikä säätöpala venttiilinpainimen alla on. Palan vahvuus lukee palassa, mutta tarkista aina itse mikrometrillä.
Sitten vaan ostat isomman/pienemmän palan ja laitat sen painimen alle ja laitat nokka-akselin paikalleen. Sitten pyörität konetta käsin ja tarkistat välykset. Mikäli ne ovat edelleen väärät niin taas sama juttu alusta.
Esim. jos välyksen pitää olla 0.1-0.15mm ja mittaat välyksesi 0.2mm. Ota säätöpala irti ja mittaa se. jos palan vahvuus o vaikka 1.60mm niin laita tilalle pala jonka vahvuus on 1.65 tai 1.70mm, niin välykset ovat sallituissa rajoissa.
Yleensä paikallinen mp-liike suostuu ottamaan vanhat säätöpalat vaihdossa jolloin pientä välirahaa vastaan saa uuden palan. - jepulis
penkki,tankki pois ja venttiilin kopat auki.syyläreitä en ole itse ottanut pois. ainakin 520 ktm on imu 0,10 ja pako 0,15. ja mäntä yläkuolo kohtaan pystyy lukitseen pultilla jossa on paksu rikka. rikka pois ja pultti takas ja pyörittää konetta kunnes pultti menee pohjaan.- pultti on pohjapanssarin alla.
- KKK
Ei ole palasäätöö ja ohjeellinen välys taisi olla kaikille venttiileille sama, 0.12mm. Kunhan on 0.1-0.15 välillä niin hyvä. Ja kylmänä mitataan.
Taivuta rakotulkin pää 90ast. niin saat edellisten ohjeidne mukaan ne sinne väliin kivasti. Ja sit vaan avaat lukitusmutterin ja säädät kohilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67706Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli54689- 55660
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.37590Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583- 61572
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7566- 78486
- 33445