Onko niin, että turvaistuin laitetaan aina selkä menosuuntaan etupenkillä ja oikeinpäin takapenkillä?
Miten päin turvaistuin
7
2016
Vastaukset
- ETUPENKILLE!!!
Etupenkille ei kuulu laittaa turvaistuinta missään nimessä (varsinkaan jos autossa on turvatyyny edessä!)
Turvaistuinta laitetaan takapenkille mieluiten keskelle ja selkä menosuuntaan, kasvot menosuuntaan suositellaan vasta 3 v lapselle.
Mut parempi kasvot eteenpäin takapenkillä kuin et laittais etupenkille turvaistuinta. (Nokka)kolaritilanteessa etupenkki on vaarallisin paikka!- etu penkki
Kyllä istuimen voi asentaa taaksekin selkä menosuuntaan,keskipaikka ehdottomasti turvallisin.Myös eteen kasvot eteenpäin käy,joko lapsi omilla vöillä tai auton vyöllä,ohjeet syytä lukea.
Parasta tietysti taakse selkä menosuuntaan mahdollisimman pitkään 4-5v 25kg asti jos on sellanen istuin joka on näin hyväksytty.
- äitee +4
siis istuin taakse tai eteen sen mukaan mitä valmistaja suosittelee ja sen mukaan onko autossa turvatyyny.
edessä vanhemmissakin autoissa on ovissa sivutörmäystä varten lisävahviketta, mutta tuulilasista tuleva hirvihän ei niistä piittaa.. moni istuin vaan vaatii tuen taakseen kojelaudasta, penkki voi ajaa saman asian.
takana keskellä istuimen on oltava kiinni muullakin kuin pelkällä auton vyöllä tai se on vaarallinen.
törmäystesti ei kerro koko totuutta, sillä testissä testataan tiettyjä tilanteita ja niistä aiheutuneita törmäysvammoja. edelleenkään mielestäni ei testata esim katolleen kääntyneen auton vaikutusta istuimeen. monessahan riittää aika hutero kiinnitys ja jakkara karkaa tuossa tilanteessa omille teilleen...
oikea kiinnitys penkkiin on aina edellytys turvalliselle matkanteolle. suurin osa onnettomuuksissa kuolleista ja vammautuneista lapsista olisi selvinnyt ainakin pienemmillä vammoilla oikein asennetulla ja käytetyllä istuimella. sinänsä merkillä ei ole niin suurta väliä. todella turvallinen istuin sai aikanaan murskaavat arvioinnit testissä siitä että tietyssä tilanteessa sen jalkatuki saattoi vääntyä ja aiheuttaa jalkojen murtumisen, sama tuki törmäyksissä kuitenkin teki istuimesta ylivoimaisen! kumpi on sitten parempi katkenneet jalat yhdessä kolarissa vai päävamma muissa? myös eräs kaukalo haukuttiin pystyyn koska se rikkoutui kolarissa aina testissä. kuitenkin kolmen lapsen tiedän selviytyneen kolarista tuossa istuimessa joka kyllä hakosi hoidettuaan kuitenkin sen tärkeimmän työnsä. yhdessä onnettomuudessa vauva oli ainoa eloonjäänyt koko viisihenkisestä perheestä, toisessa taas oli kaksi istuinta eli kahden perheen lapset samaa ikää joista testivoittajassa istunut sai kohtalokkaat päävammat sekä rintakehään kohdistunut paine oli murtanut rintalastan ja tuossa toisessa istuvalla lapsella rintalastan alueella ruhjeita.. eli testitähti ei kerro koko totuutta vaan tekstikin kannattaa lukea ja lisäksi selvittää mitä on testattu. entinen turvahyväksyntä testasi rintakehän vammaa ja päästä ei kukaan piitannut, testaustahan on kehitetty ja päävammoihin on kiinnitetty huomiota selkeästi, mutta kokonaisarvio on silti vaikea tehdä varsinkin jos otetaan huomioon vielä istuimen käyttöominaisuudet jolloin todennäköisesti turvallisin on hankalin kiinnittää ja vyöt monimutkaisimmat..
vöistä vielä; vöiden on oltava napakasti kiinni. monasti varsinkin helteellä näkee kuinka vyöt roikkuu löysästi käsivarsilla. myös tapa laittaa lapsi ja istuin auton vyöllä kiinni on pienemmälle lapselle väärä. aina tulisi ensisijaisesti kiinnittää istuin autoon ja lapsi istuimeen. tuplan käyttö on myös vaarallista eli laitetaan lapsi kiinni istuimeen ja auton vyö siitä yli. silloin törmäyksessä niskavamma on taattu. eli vöiden tehtävä on pitää lapsi paikallaan, mutta tietty kiinnitysvoima on kuitenkin olemassa törmäyksessä.. auton vyöhän kiristää sekä lapsen että istuimen painoa vastaavaa massaa nopeasti lukkiutumalla paikalleen jolloin törmäysliike on voimakas ja takaisinheilahdus nopea.
ja lopuksi vastaus vielä alkuperäiseen kyssäriin. alle 3v aina selkä menosuuntaan niin kauan kuin mahtuu. sitten kasvot menosuuntaan. se miten istuimen on oltava eri penkeillä kertoo istuimen ohje.- Akta
On arvioitu että Suomessa olisi noin 200 lasta selvinnyt hengissä siitä asti kun turvalaitteet yleistyivät eli 80 luvun alusta nykypäivään.Eli jos kaikki kolariin joutuneet lapset olisivat olleet kiinnitettynä asianmukaisiin turvalaitteisiin OIKEIN,oli 200 lasta elossa keskuudessamme,osa toki jo aikuisia.
Päävammat ovat valitettavasti yleisiä lapsilla,mutta nykyaikaiset istuimet ovat kehittyneet tässäkin suhteessa esim.Britaxin Kid, Hi Liner vyöistuimet ovat sivusuojassa mainioita.
Kun katsoo ADAC sivuilta kolaritestejä niin sivukolarissa 25 km tunnissa monissa istuimissa pää kolahtaa sivu ikkunaan tai oveen.Kuinka olisi jos lapsella olisi esim pyöräilykypärä päässään estäisikö päävammat. - yxxxx
Akta kirjoitti:
On arvioitu että Suomessa olisi noin 200 lasta selvinnyt hengissä siitä asti kun turvalaitteet yleistyivät eli 80 luvun alusta nykypäivään.Eli jos kaikki kolariin joutuneet lapset olisivat olleet kiinnitettynä asianmukaisiin turvalaitteisiin OIKEIN,oli 200 lasta elossa keskuudessamme,osa toki jo aikuisia.
Päävammat ovat valitettavasti yleisiä lapsilla,mutta nykyaikaiset istuimet ovat kehittyneet tässäkin suhteessa esim.Britaxin Kid, Hi Liner vyöistuimet ovat sivusuojassa mainioita.
Kun katsoo ADAC sivuilta kolaritestejä niin sivukolarissa 25 km tunnissa monissa istuimissa pää kolahtaa sivu ikkunaan tai oveen.Kuinka olisi jos lapsella olisi esim pyöräilykypärä päässään estäisikö päävammat.Monta sataa olisi lisäksi selvinnyt lievemmin vammoin.
- minä
Turvakaukalo, alle 10 kuukautiselle laitetaan aina selkämenosuuntaan niin etu- kuin takapenkillekin. sitten turvaistuimen voi laittaa kasvot menosuuntaan. Suositus kyllä olisi, että alle kolmivuotiaat matkustaisi selkämenosuuntaan.
- mallu mk
Suositus kyllä mutta selkä menosuuntaan mahdollisimman kauan,Britax Two Way on käsittääkseni hyväksytty selkä menosuuntaan 25kg asti.Turvallisinta on istua näin,kun
istumasuunta kääntyy riski kasvaa 95% 60-70%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216665Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562285- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971042- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.87942Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767