korvaleikkaus

olen menossa kolesteotooma leikkaukseen oyssiin onko kellään kokemusta? minkälainen lääkäri oli ? jouduitko olemaan kauan sairaalassa ja jouduttiinko hiuksia leikkaamaan kuinka paljon ?
yms......
52687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulle on tehty pari vuotta sitten korvaleikkaus ollessani 16-17v. Kolesteatoomaleikkaus eli juuri se kun korvan sisällä on hilsettä joka syö kuuloluita ja -ketjuja sun muuta.. Samalla paikattiin myös reikänen tärykalvo joka on silti yhä vetäytynyt sisäänpäin.. Leikkaus oli pitkä 7 1/2 ja haastava lääkärille koska korvani on niin pieni rakenteinen. Leikkauksessa puhdistettiin juuri tuo hilse pois ja samalla mulle "rakennettiin" uudet kuuloluut, kuuloluuketjut, vasara ja alusin ja jotain muuta pientä fiksausta.. Ennen leikkausta lääkeri kertoi ettei pysty lupaamaan millanen kuulostani tulee leikkausen jälkeen.. Joko se alenee entisestään tai sit hyvällä mahdollisuudella paranaa, mutta kun leikkaus on niin monimutkainen niin hän ei keskittynyt oleellisesti kuulon parantamiseen. Sanoi, että tehdään uusinta leikkaus sitten kuulon parantamiseksi. Ja niinhän siinä kävi että kuuloni aleni entisestään ja nyt on sitten kuulokoje, Ei olla edes harkittu lähtee uuteen leikkaukseen koska ekassakin tuli niin pahoja jälki seurauksia että olin lähes puol vuotta sairaalassa yhtä soittoa ;( Komplikaationa tuli verenvuoto korvaan koska treeni poistettiin liian aikaisin ja sen mukana tuli sitten bakteeri. Antibiootteja sain sen pari kolme päivää leikkauksen jälkeen minkä olin sairaalassa mut kotiin lähtiessä sanoivat ettei mitään lääkettä tarvita ja parin viikon sisällä siittä sit kehkeyty niin paha sairaalabakteeri tulehdus. Se oli levinnyt jo korvanlehteen (rustotulehdukseksi mikä on täysin harvinainen nyky päivänä) ja päänalueelle.. Siittä sit alko todellinen sairaala putki. Tuli oltua tehollakin välissä.

Mutta en halua mitenkään pelotella tällä tarinalla, mutta joskus voi käydä näinkin. Tämä oli huippu tohtoreillekin ihan äärettömän harvinainen komplikaatio.. Itse leikkaus meni hyvin ja olo sen jälkeen oli ihan hyvä :) Mitä nyt leikatun puoleisen päänalue tuntui yhdeltä pirun painavalta tiiliskiveltä eikä pitkään aikaan voinut edes kumartua alaspäin.. Huimausta oli kyl aikas paljon mut sekin alkaa tasoittuun kun alkaa taas liikkumaan ja toiselta puolelta kieltä meni makuaisti, mutta sekin palautu ajan myötä. Että tämmöstä tuli nyt ekaks mieleen tästä operaatiosta..
Missä muuten sinut leikataan ja tiedätkö jo milloin? Tsemppiä!!

Äänestä

Minut leikattiin Tays:ssa. Hilse oli syövyttäny jo niin pahasti välikorvani niin joutuivat leikkaamaan niin laajasti. Korvan tilnannetta huononsi kun olin kilpauimari ja treenejä oli 6-9krt/vko ja minulla oli viimiset pari vuotta ennen leikkausta jatkuva tai siis kroonistunut korvatulehdus. Eikä asiaa helpottanut että olin jatkuvasti vedessä :)
Kyllä sinä uskallat mennä tohon leikkaukseen. Jokaisessahan leikkauksessa on riskinsä, mutta erittäin erittän harvalle käy näin kun minulle.
Kuulokojeen kanssa eläminen on hmm.. helppoa kun siihen tottuu. Oma tottuminenhan siihen on ja kojeen säätäminen että siitä tulee juuri itselleen sopiva. Ja joka paikassahan sitä ei voi käyttää eli kovin meluisissa paikoissa esim. baareissa ja joskus lapsiperheissäkin joudun ottamaan sen pois jos lapset paljon huutavat ja kiljuvat.. Ja jos pitkään pidän kojetta yhtä jaksoisesti niin korva hikoo :/ Se mikä eniten ärsyttää niin on että korvaa tuntuu lukkoiselta heti kun pistää sen korvaani. Ilma ei kierrä niin kuulemma johtuu siitä. Kuulen paremmin kun se on korvassani eli hyötyä siitä on vaikka olen vähän laiska sitä käyttämään :/

Äänestä
  • Korvasi leikattiin siis kolesteatooman takia.

    Sait toisen korvan kuulon aleneman vuoksi kuulokojeen?

    Miten kolesteatoomakorvasi nykyään voi? Suuntakuulo tallella?

    Kuinka usein käyt putsauttamassa, tarkastuttamassa leikattua korvaasi ja missä?

    Äänestä

  • kyselen kirjoitti:

    Korvasi leikattiin siis kolesteatooman takia.

    Sait toisen korvan kuulon aleneman vuoksi kuulokojeen?

    Miten kolesteatoomakorvasi nykyään voi? Suuntakuulo tallella?

    Kuinka usein käyt putsauttamassa, tarkastuttamassa leikattua korvaasi ja missä?

    hei! korvani leikattiin viime tiistaina 28.9 ja nyt olen toipilaana huomenna saan tikit pois ja muutenkin putsaillaan jospa sitten taas kuulisin jotain .korvaan uusittiin lähes kaikki tärykalvo,kuuloluut,alasinyms...huimausta on ollut ja kumma tunne muutenkin päässä korvani leikattiin juuri kolesteatooman takia

    Äänestä

Poikani 8 vuotta joutuu myös menee leikkaukseen joten kertokaapas "kokeneet" mitä siellä oikeesti tapahtuu? Miten kauan on sairaalassa jos menee kaikki ok. Riittääkö yksi leikkaus vai uusiiko tää?
Tuleeko leikkauksen jälkeen kovaakin särkyä tms.?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korvaleikkaus kirjoitti:

olen menossa kolesteotooma leikkaukseen oyssiin onko kellään kokemusta? minkälainen lääkäri oli ? jouduitko olemaan kauan sairaalassa ja jouduttiinko hiuksia leikkaamaan kuinka paljon ?
yms......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu