Milloin huntu?

Naimaton

Haluasin tietää että milloin ja kuka saa käyttää huntua? Saako huntua käyttää jos sulla on lapsi ennen avioliittoa?
Mitä se huntu kuvaa?
Lolalla on lapsi ennen avioliittoa,oliko se oikein että hän sai laittaa hunnun päähän?

8

8793

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konservatiivi

      Vain neitsyeet saavat käyttää huntua joten Lola oli halveksuttavan tekopyhä. Huntu kuvaa morsiamen puhtautta ja koskemattomuutta.

      • ....

        Minä pistän silti hunnun. Sama asia, symboloihan valkoinen värikin puhtautta ja neitseyttä. Vaikken neitsyt ole, pistän hunnun ja valkoisen puvun.


    • Julia

      On totta, että alunperin niin huntu kuin tiarakin kuvasti morsiamen koskemattomuutta. Nykyisin molemmat ovat lähinnä hääasusteen asemassa. Niillä täydennetään kokonaisuus. Harva morsian nykypäivänä on neitsyt :) On siis aivan omassa harkinnassa haluaako niitä käyttää. Ja onko sillä niin merkitystä onko morsian synnyttänyt lapsen vai elänyt muuten suhteessa jossa seksiä on harrastettu? Neitsyys mennyt joka tapauksessa, jolloin alkuperäinen tarkoitus on jo mitätöity.

    • Ninnuli

      Musta se on tekopyhyyttä, jos voi pitää huntua silloin kun ei ole lasta, mutta on kuitenkin harrastanut esiaviollista seksiä. Lapsi on tietysti hyvin näkyvä todiste asiasta, mutta en usko (eikä kovin moni muukaan) että moni morsian olisi neitsyt vaikkei ole lasta...

      Moni muukin asia on tarkoittanut joskus vaikka mitä, mutta merkitykset muuttuu. Huntu, kuten joku kirjoitti on nykyisin usein vain asuste jolla ei ole sen syvällisempää merkitystä.

      Vastaus on siis: kyllä oli ihan oikein.

    • tansku

      Huntu kuvastaa siveyttä ja puhtautta. enenvanhaan. minä itse päätin käyttää huntua vaikka minulla oli jo puolenvuoden ikäinen tyttö. minun mielestäni se on vain vanhaa taikauskoa. Äitini ei oikein ideasta tykänny joten minilla oli hääkampaus jonka alta lähti ohuesta kankaasta valmistettu huntu joka valui selkää pitkin niin se ehkä lepytti äitiä vähän ku se ei ollut niin iso ja koko päälaen täyttävää. minun mielestä on morsiammen asia päättää käyttääkö huntua vai ei.

      • huntuko ?

        Hei ! itse olen menossa syyskuussa naimisiin ja päätin etten huntua laita,tosin olen alkanut miettimään josko kuitenkin jokinlainen "hunnun " tyylinen..olisikin kiva,ostin aikaisemmin tieran,mutta se on todella pieni ja siro,ja jos siihen yhdestäisikin hunnun. jos itselläni olisi lapsia tai lapsi en huntua laittaisi,ystäväni joka meni naimisiin ja oli jo 3 lastakin jo hankkinut,halusi "kunnon "hunnun,minun mielestäni se ei ollut sopivaa..mutta jokainen päättäköön itsemitä haluaa..


    • kaiteen toiselta puolen

      Vihkimiseen liittyvät perinteet ovat muotoutuneet ajalla, jolloin varsinkin naisen asema yhteiskunnassa on ollut erilainen. Siksi samanlaisia lukkoon lyötyjä merkityksiä ei ole mielekäs sisällyttää tapoihin. Merkityksen muutos on tapahtunut myös siinä, kun isä luovuttaa morsiamen sulhaselle. Mistään oikeasta luovuttamisesta ei ole enää kysymys. Näitä 'luovuttamisia' tapahtuu vihkimisissä, vaikka pari olisi asunut pitkään jo yhdessä ja heillä olisi lapsia. Oleellisinta tänäpäivänä mielestäni onkin se, että vihkimisessä kysytään molempien vapaata tahtoa ja suostumusta. Vihkiparin pukeutuminen omaan 'rooliasuunsa' korostaa ennen kaikkea sitä, että he ovat juhlinnan, ihailun ja kiitoksen kohde. Tärkeimmät etiketit pukeutumiseen liittyvätkin ehkä tähän näkökulmaan. Vieraiden ei pidä yrittää pukeutua juhlavammin kuin vihkipari ja varastaa showta omalla esiintymisellään.

    • Anonyymi

      Häissä ei ole pakko käyttää huntua mutta häitten jälkeen Jos on jo hunnutettu niin käyttää sitä uudelleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      324
      4198
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      2082
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      155
      1824
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      74
      1381
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1229
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      168
      882
    7. Jos näet kaivattuasi

      Niin tiedätkö mitä hän haluaisi?
      Ikävä
      81
      861
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      82
      835
    9. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      20
      774
    10. Tiedätkö että

      Tykkään susta ihan liikaa
      Ikävä
      28
      756
    Aihe