WoW -kannattaako?

Haluaisin kokeilla WoW -mutta pelkään, että menee rahat hukkaan. En ole ennen pelannut roolipelejä, mutta kiinnostaisi kovasti.
Kertokaa oma kokemuksenne, ei hehkuttamista.

Kertokaa millainen nettiliittymä on hyvä olla, että toi peli toimii?
8900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

näin ku kaveri pelas näytti tosi 'HUONOLT

Äänestä

peli verrattuna Guildwarssiin jotenka wowia ei kantsi pelata oon eplannu sitä 2kk ja lopetin sen pelaamisen kun kyllsätyin ehdotan Guildwarssia Guildwrs on monella tavalla WoWia parempi mut omapahan on asias ja laita vaan omat rahat hukkaan! esim monella ulkomaalaisella sivulla on Guildwars saanu apremmat psiteet kuin WoW! että sillain!

Äänestä
  • Ei vittu GW on ihan perseestä kadun sen ostamista, kaikkialla sitä kehuttiin. mutta se on ihan paska!

    Äänestä

Wow on loistava peli, sitä kannattaa kokeilla mieluummin kuin tuota edellisten mainitsemia guildwarsia jos se on ensimmäinen tällainen peli.

Hyvä syy miksi ei kannata kokeilla on se, että siihen jää koukkuun.. :)

Äänestä
  • Moikka! Itse en ole pahemmin roolipelejä pelannut, enkä ole niistä koskaan aikaisemmin kiinnostunut, mutta WOW on kyllä mukava peli. Todella ihanat maisemat ja grafiikka yleensäkin, taitoja ja professioneita voi harjoittaa monipuolisesti. Yhteishenki ryhmissä on ihana, jos pelaa tiimeissä isompia tehtäviä, joita ei yksin voi oikein tehdä. Hahmoja on monia erilaisia joista valita. Kannattaa ainakin kokeilla. Onko jollain kaverillasi guest passia sinulle?

    Äänestä

  • Watina kirjoitti:

    Moikka! Itse en ole pahemmin roolipelejä pelannut, enkä ole niistä koskaan aikaisemmin kiinnostunut, mutta WOW on kyllä mukava peli. Todella ihanat maisemat ja grafiikka yleensäkin, taitoja ja professioneita voi harjoittaa monipuolisesti. Yhteishenki ryhmissä on ihana, jos pelaa tiimeissä isompia tehtäviä, joita ei yksin voi oikein tehdä. Hahmoja on monia erilaisia joista valita. Kannattaa ainakin kokeilla. Onko jollain kaverillasi guest passia sinulle?

    Wow on ihan hyvä kunha siinä pääsee vauhtiin!! Suosittelen

    Hordetauren

    Äänestä

  • Watina kirjoitti:

    Moikka! Itse en ole pahemmin roolipelejä pelannut, enkä ole niistä koskaan aikaisemmin kiinnostunut, mutta WOW on kyllä mukava peli. Todella ihanat maisemat ja grafiikka yleensäkin, taitoja ja professioneita voi harjoittaa monipuolisesti. Yhteishenki ryhmissä on ihana, jos pelaa tiimeissä isompia tehtäviä, joita ei yksin voi oikein tehdä. Hahmoja on monia erilaisia joista valita. Kannattaa ainakin kokeilla. Onko jollain kaverillasi guest passia sinulle?

    WoW on hienon hieno peli. Siinä on helvetisti tekemistä ja nähtävää. Vastaan lähinnä lauseeseen "Yhteishenki ryhmissä on ihana", joka ei useimmitenkaan ole totta. Ryhmään sattuu aina joku idiootti leeroy, jolla ei ole ryhmätyöskentelystä mitään havaintoa ja yksi über-l33t, minkä työskentelytapa on ainoa oikea ja kaikki muut on pelkkää kuonaa. Kannattaakin heti pelin alussa hommata taakseen kilta, jossa on samanhenkistä ja -levelistä porukkaa, joiden kanssa varmasti homma skulaa.

    Äänestä

Wowwi on ihan hyvä peli, mutta se on huono roolipeli. Grafiikka on melko rumaa, mutta nettiropeksi ihan siedettävää. Itse olisin kaivannut enemmän yksityiskohtia peliin ja kauniimpia maisemia. Nimittäin ne polygoni kivet ja puut eivät oikein saa aikaan sitä "fantasiafiilistä". Esim. Oblivionin screenshoteissa alkaa jo olla sitä fantasia fiilistä, mikä joka roolipelissä pitäs olla.
http://www.elderscrolls.com/art/obliv_pc_screens_01.htm

Nimen perusteella mä odotin peliltä myös hieman enemmän sitä sodan tuntua, mutta eipä ne raidit sitä oikein saaneet aikaan. Battlegroundilta mä odotin tätä korjausta peliin kun se ilmesty, mutta ei hemmetti kun pettymys oli suuri. Jos blizzardi ei muuta keksi kuin jotain helvetin lipunryöstöä, niin antas olla sitten koko homman!

Pelin ainoa päämäärä taas tuntuu olevan vain ja ainoastaan parempien tavaroiden kerääminen. Samoja luolastoja veivataan vaikka 100 kertaa putkeen, jotta saadaan se ubersormus tai ase. Battlegroundiin mennään, jotta saadaan hahmon sotilasarvoa ylemmäksi... entä mitäs tästä saa palkinnoksi... yllätys yllätys parempia tavaroita! Ja kaiken tämän joudut tekemään jonkun 13 vuotiaiden kakaroiden kanssa, jotka osaavat tasan 2 sanaa, lol ja noob!

Wow siis on periaatteessa counter striken ja diablon riistisiitos, jota ei mun mielestä edes saisi kutsua roolipeliksi. Eli jos haluat hienon fantasiakokemuksen, niin käy lainaamassa vaikka fantasia-aiheinen kirja... tulee halvemmaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaisin kirjoitti:

Haluaisin kokeilla WoW -mutta pelkään, että menee rahat hukkaan. En ole ennen pelannut roolipelejä, mutta kiinnostaisi kovasti.
Kertokaa oma kokemuksenne, ei hehkuttamista.

Kertokaa millainen nettiliittymä on hyvä olla, että toi peli toimii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu