Kerhovetäjän hommasta

ruusu

Elikkäs haluaisimme tietää saako viisitoista vuotias riparin käynyt tyttö vetää tyttökerhoja? Ja minkälaisen koulutuksen hommaan tarvitsee?

3

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katjo

      Nyt en osaa varmasti sanoa kuinka on.. saisiko sitä jo ohjaajana toimia..en kyllä usko.. mutta jos oot todella kiinnostunut aiheesta niin käyppä sivuilla www.nuorisuomi.fi sieltä saat varmaan aiheesta tietoa ja kaikenlisäksi Nuori Suomi kouluttaa kyllä innokkaita nuoria sellaisiin tehtäviin.
      Tsempppiä sulle!!!!

    • TaikaröNsy

      ..mikäli haluat seurakunnan kerhonohjajaksi,se on mahdollista..srk kustantaa perus-jatko ja erikoiskurssit..pääset kerhonohjaapäiville ja virikepäiville..jos teitä on kaksi vetämässä,se on aluksi vähän turvallisempaa..riippuu tietysti minkäkaltaista kerhoa alat vetää..meillä yleensä saa valita oman vahvuutensa mukaan kerhonlaadun..esim.taidekerhot,savityöt,jumppakerhot,askartelukerhot,retkeilyt,näytelmä ym.ym..missäpäin vaikutat?ps.tosimukavaahommaa:)

    • miten menetellä

      Hei! Tampere on kuuluisa jääkiekkoseuroistaan ja jääkiekkotoiminnastaan. Nyt kuitenkin haluaisin tietää miten menetellä, jos haluttaisiin perustaa uusi "kerhomuotoinen jääkiekkoseura"?
      Tapparan ja Ilveksen rahastus juonioreiden osalta nyppii, mutta kiinnostusta ko. urheiluun löytyisi. Eikä kerhotoiminnan tarvitsisi olla noin ryppyotsaista ja "ammattimaista", kuin se näyttää olevan em. seuroilla...
      Nyt haluaisin siis tietoa perustettavasta toiminnasta, mistä lähtisin liikkeelle?
      Nimim. Tiedonnälkäinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe