Mitä kaikkea pitää kuunnella eksältänsä puhelimessa ja foorumeilla? Mikä on uhkaus ja nimittely? Miten voin hakea lain suojaa?
Auttakaas vähän miestä mäessä
Artocx
5728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikenlainen solvaus ja uhkailu, on kotirauhan rikkomista.
Kannattaa tallentaa kaikki, mitä vastaasi olet saanut. Niin puhelimen viestit (paperille kellonaikoineen ja sisältöineen) elleivät puhelimeesi mahdu. Poliisilla on oikeus selvittää operaattorin kautta tulleet viestit.
Foorumeissa kannattaa tallentaa jokainen viesti, jos mahdollista cd-levylle, tai korpulle.
Näitten kanssa sitten paikalliselle poliisille tekemään ilmoitusta kotirauhan/yksityiselämän rikkomisesta.
Jos juttu menee syyteharkintaan ja sitä kautta syyttäjälle, syyttäjältä voi hakea lähestymiskieltoa lähimmästä käräjäoikeudesta.
Jos vieläkään ei jätä rauhaan, vaarana on 6kk ehdoton vankeusrangaistus.
Näin minulle on kerrottu.
...sanotaan, ellet tee niin tai näin, vien asian oikeuteen? Tai että minua syytetään siitä, että lapset saavat luonani "huonoa ruokaa" (lihapullia ja perunoita)? Puhumattakaan siitä, että eksäni mies ohjailee minua lastenhoidossa puhelimitse. Minusta tämä on ollut aika huvittavaa, mutta alkaa vähitellen tympiä. Mitäköhän pitäis tehdä?
Uhkailla voi vaikka kuinka.
Jos lapset ovat jo kouluikäisiä, kyllä asiassa kuunnellaan heitäkin. Ja opettajia. Useinhan kouluissa paljastuu kotiasioista yllättäviäkin tietoja.
Voi olla exäsi uusine puolisoneen joutuu vähintäänkin naurettavaan valoon lihapullineen...
on moneen junaan ja osa jää vielä asemalle.
Tiedän tunteesi. Nyt tosin vanhempaa lastani piikitellään lapsensa kasvatuksessa. Pari kolme kertaa ovat tehneet lastensuojeluilmoituksen vain sen takia, et tyttäreni ei halua olla heidän kanssaan missään tekemisissä. Kosto on suloinen.., nääs.
Homma on hoidettu paikallisessa soskussa ja sosiaalitäti ei ole nähnyt moitteen sijaa hoidossa.
Mut ihmisillä on käsittämätön tapa kiusata aina toisia ihmisiä. Ilmeisesti heidän oma elämänsä on niin pirun tylsää ja katkeroitunutta, et vika täytyy ettiä sellasesta ihmisestä, jossa sitä vikaa EI ole. Sellanen ihminen EI uskalla kurkata omaan sisimpäänsä, koska pelkää löytävänsä jotain niin pelottavaa ettei uskalla elää ja kohdata sitä. Niin ollen se on helpompi kääntää toisen syyksi.
Sanoisin, et anna mennä toisest korvast sisään ja toisest ulos. Niin kauan kun itse totuuden tiedät, ei niillä toisilla ole näyttöä sinua vastaan. Ja se on vain tuulten mukanaan tuomaa helinää, joka arvottomaksi todetaan.
Tsemppiä sinulle, pidä lippu korkealla ja muista, ettet suinkaan ole yksin ongelminesi täällä, vaan näitä tapauksia on paljon!
Juuri tätä tarvitsin! Alkaa vaan vähän potuttaa kun vuosia ikäviä kuuntelee ja yrittää heistä puhua pelkkää hyvää, ettei lapset kärsisi. Tasan ei mene onnenlantit, mutta kiitti!!!
Artocx