Vuoden ikäiselle poikakoiruudelle ei maistu mikään ruoka. Ei raksut, ei millään höystettynä. Ei maksalaatikko, kaupan valmisruuat, ei mikään.
Kädestä syö vähän makkaraa tai muuta pientä.
Mitä teen?????
Kädestä syö vähän makkaraa tai muuta pientä.
Mitä teen?????
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vie koira eläinlääkäriin.
Makkaralla kannata koiraa ruveta elättämään. Ei se ole lainkaan terveellistä. Itselläni oli samaa ongelmaa oman pienehkönm uroskoirani kanssa tuossa suunnilleen samassa iässä. Koitin kaikenlaista mahdollista ruokaa huonolla menestyksellä. Jossain vaiheessa koirani vain rupesi taas syömään hyvällä ruokahalulla. Nyt luottaisin vain siihen että kyllä se syö kun tulee nälkä.
yhdyn minäkin,terve koira syö kun on nälkä,sairas koira onkin eri juttu.Voisiko lähistöllä olla juoksu-aikainen narttu,se vie monen pojan ruokahalun.Koira voi myöskin tykätä vaan siitä,että sitä kädestä syötetään,mutta itse en siihen leikkiin lähtisi.
Mulla on kokemus mitä on kun ei kelpaa, lopulta tein niin että tarjosin normaali papanalihaseoksen ja kun ei kelvannut otin kipan pois. Tarjosin seuraavan kerran taas vasta kun oli ruokaaika, kun ei kelvannut otin pois. Välillä ei mitään makupaloja tai muuta kuin vettä tarjolla. Kyllä alle viikossa alkoi ruoka kelvata. Edelleen annan kaikille vain ruokaaikana eli ei ruoka aina tarjolla, makupaloja kyllä välillä. Ensin se syömättömyys tuntui itsestäni pahalta kun toinen katsoi anovasti eikö mitään muuta saa, mutta kyllä oli hyvä konsti.
voi olla syynä mikä tahansa, esim. juoksuinen narttu naapurustossa, huomion kerjääminen/johtajuuden tavoittelu sinua pompottelemalla, tai sairaus.
Yrittäisin ensin ruoka-ajoilla, eli kun olet tarjonnut koiralle ruuan ja jos se ei lyhyen ajan sisällä kelpaa, ota se pois ja tarjoa myöhemmin uudelleen. Silloinkin ruoka vain hetken ajan tarjolla ja sitten pois.
Jos koirasi juo normaalisti, tätä keinoa voi kokeilla parin päivän ajan, jos senkään jälkeen ruoka ei maistu veisin koiruuden lääkärin tarkastettavaksi.
meillä on oennusta asti ollut ongelma koiran syömättömyys. Alkukesästä otin raakan käden vedon ja otin kupin aina pois jos ei syönyt. millään herkuilla en koira enää huijanut syömään. Koira oli viikon syömättä. laihtui viisi kiloa ja muuttui apaattiseksi. Syy eläinlääkärissä selvisi, munuaisen vajaa toiminta. Joten aina ei ole kyse nirsoilusta eikä aina kanntala olettaa että koira syö jos on nälkä. Itsekin ajattelin ettei koira ruokakupin eteen kuole. mutta meinasipas kuolla.
lääkäriin, ellei rupea syömään.
Kokeiltu tuota ruoka-aika juttua 3pv oli syömättä sitten närkkii vaan ehkä pari suullista lekurissa käytiin verikokeet ym tehty ei mitään vikaa..nälkään ei kuole sen ymmärrän mutta säälittävän laihassa kunnossa on..
meillä 2vuotias uros lakkasi syömästä,kun toinen(vanha) koiramme pääsi sateenkaarisillalle..
Mikään ei kelpaa (joskus syö kun laittaa nappuloita ja kaataa maitoa päälle),tätä on jatkunut n.1 1/2 kk..
Eipä koira tunnu olevan oma iloinen "itsensäkään" vaikka ollaan koitettu järjestää "aivojumppaa" lisä-ulkoilua ,hieman enemmän "koulutusta",on käyty koira-kavereilla(kuitenkin kaikki nää kohtuudella et ei oo ylirasittunukaan)..
Mites,kohta on el.lääkäri mut jos ei mitää löydy,niin
olisko sitten harkittava uuden kaverin hakua..