En osaa yhtään ajatella paljonko ruokaan kuluu rahaa kuukaudessa? tässä kohta muutto omaan ekaan kämppään ja yritän tehdä pieniä laskelmia mihin rahat riittävät...
Paljon kuluu rahaa
ihöi
92477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei. Olen 16v ja en oo mikään älytön ahmatti.
Ruokaan kuluu rahaa kuukaudessa n. 80 euroa tai yleensä 20 euroa viikossa.
Ruokiin sisältyy kaikki, mitä ostetaan ruokakaupoista ja kioskeilta. Tiedän, jonkun mielestä toikin on paljon ..
Tuo oli tietenkin ihmisarvoiseen elämiseen tarvittava summa. Noista voi tehdä myös pitoruokia eli aivan kunnollisia herkkuja. Ykkönen vältettävissä on valmiiksi pakattu kalkkunaleike, jossa on kovaa muovia 100 g ja leikettä 100 g.
Minä käyn ostamassa perunat maatilamyymälästä 25 kg pusseissa. Jos olisi aikaa, teettäisin kaurahiutaleita myllyssä kuten lamavuosina. Tuo ei kannata kiloina ja euroina kaupan hintoihin verrattuna, mutta muuten kaura on itse litistytettynä käsittämättömän maukasta tavaraa.
Jos ruokakulttuurin perustaa perunoille, kaalille, makaronille, halvimmalle makkaralle ynnä irtolihalle (halpoja osia ja jauhelihaa) ja sesonkivihanneksille ja jättää einekset poies, niin 200 euroa riittää kuukaudessa henkeä kohti. Kuppiloissa ei voi syödä tuolla ja jos on pakko, niin sitten keittoa vaan.
Koettu on.
mulla on mun poikaystäväl meni sellai paris päiväs 10€ ruokaan, ostettii kaikkea halpaa ja käytettiin tarjouksia hyväkseen :)
itse laskeskelin kyseistä asiaa just vähän aika sitten ja tulos oli että menee (asun yksin) noin 140e ruokaan kuukaudessa.
Itselläni menee kaupasta ostettuihin elintervikkeisiin vajaa 300. Mainittakoon myös että syön arkisin työpaikalla, joten palkasta vedetään pois reilu sata eukkoa. Lisäksi tulee toki ravintola baarikulut. Yhden hengen talous
asun poikaystäväni kanssa avoliitossa. Meillä rupesi menemään ruokaostoksiin ihan tajuttomasti rahaa, joten teimme sellaisen liikkeen, että maanantai on kauppapäivä, ja silloin ostetaan KAIKKIA mitä tarvitaan! Tietysti jos vaikkapa maito loppuu kesken, niin sitä haetaan, mutta pääsääntöisesti ei kaupassa sitten muina päivinä käydä! Se oikeasti vähentää kuluja!!
Meillä menee kahden hengen taouteen kaksi kania n. 40e/vko ruokiin. Eli kuukaudessa n. 160e..
Silloin tällöin tietysti käydään pitsalla ym. mutta pääsääntöisesti rahaa ei ruokiin ihan tolkuttomasti mene. Poikaystäväni on erittäin fyysisessä ammatissa, niinkuin minäkin, ja silti aika vähällä selvitään!=)
Säilytä ruokakuitit kuukauden ajalta, aloita ekana ja laske viimeisenä päivänä paljonko menee. Avokin kans ei käydä ulkona syömässä, kuin ehkä halvasti kerran kuussa/kahdessa. Eli ruokakuiteissa on vain kaikki tarpeellinen ja terveellinen. Emme osta mitään eineksiä, teemme kaikki ruoat itse. Meillä menee n.500 kuussa ruokaan, mikä on aivan kamalaa, mutta olemme sitä mieltä, että kaikesta muusta voi tinkiä, paitsi ruoasta. Emme osta ikinä kalliita leikkeleitä/juustoja/lihoja, vaan aika paljon alejuttujakin. Eli ei yhdellä ihmisellä voi riittää mikään 80 kuussa! se on varma. Paitsi ehkä jos syö kerran päivässä makaronia. Ainakin jos syö aamu-, väli- ja iltapalan sekä yhden lämpimän ruoan päivässä, menee rahaa yhdellä ihmisellä varmasti n.200€ :]
menee aioastaan enintään kuussa 200e kahden hengen taloudessa.. Syödään niin aamu-väli-iltapalat ja ainakin yksi lämmin ateria..
Mutta tuo 500e on kyllä toooosi paljon!