Hamsterin hoito

Mitä omia vinkkejä teillä on hamsterien hoitoon? Esim. hyvä häkki,ruokailu, ym. Ja hamstereille puuhastelu-vinkkejä myös!
2222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yksi oma syyrikseni on tykannyt erittain paljon kahdsta erittain yksinkertaisesta lelusta/virikkeesta: herkkupallo ja "puruluu".

Herkkupallon voi tehda tavallisesta sahlypallosta, jonka sisaan laitetaan heinaa tai olkia (mieluiten molempia) ja hamsun suosimia herkkuja (esim. pahkinat). Sitten hamsu ja pallo laitetaan lattialle. Kun hamsu yrittaa saada herkkuja ulos, se saa samalla liikuntaa, kun pyorittelee palloa. Palkintona se saa aina valilla ulos pitoavia herkkuja.

Ja puruluun voi tehda paksusta tai moninkertaisesta sisalkoydesta, johon pujotetaan kaksi isoa puuhelmea ja laitetaan solmut paihin. Oma hamsuni on raastanut tallaisen lelun melkein hajalle.

Riippumatot hakissa ovat myos erittain suosittuja. Riippumaton voi tehda vaikka vanhasta pyyhkeesta, mutta hamsu tykkaa enemman trikookankaasta tehdysta. Leikkaa kankaasta sopivankokoinen (nelio tai suorakulmio) (kannattaa leikata hieman isompi kuin tarvitsee) pala, jonka jokaisessa kulmassa suikale, jotta voit sitoa sen hakkiin tai terraarion kattoon.

Äänestä

moi

mun hamsteri tykkää tyhjistä WC-paperirullista, se tykkää käyttää sitä tunnelina ja esinepiilona

Äänestä

Kommentoi aloitusta


I-love-hamsters kirjoitti:

Mitä omia vinkkejä teillä on hamsterien hoitoon? Esim. hyvä häkki,ruokailu, ym. Ja hamstereille puuhastelu-vinkkejä myös!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu