Uudelleen nimeäminen

Pitäisi muuttaa muutama sata tiedostonimeä, niin että nimissä olevat sanavälit korvattaisiin alaviivoilla tai jos se ei onnistu niin sanavälit pois kokonaan. Tietääkö kukaan ohjelmaa, joka tekisi sen automaattisesti vaikka koko kansion tiedostoille kerralla, vai onko homma tosiaan tehtävä käsin?
2227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse olen ollut jokseenkin tyytyväinen ohjelmaan nimeltä Rename Master. Sen saa ilmaiseksi esimerkiksi täältä: http://www.snapfiles.com/get/renamemaster.html

Tosimies tietysti vääntäisi puolen rivin awk-skriptin jolla tekisin tuon, mutta... :)

Äänestä
  • Ohjelma tekee, juuri minkä haluan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


G'Kar kirjoitti:

Pitäisi muuttaa muutama sata tiedostonimeä, niin että nimissä olevat sanavälit korvattaisiin alaviivoilla tai jos se ei onnistu niin sanavälit pois kokonaan. Tietääkö kukaan ohjelmaa, joka tekisi sen automaattisesti vaikka koko kansion tiedostoille kerralla, vai onko homma tosiaan tehtävä käsin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu