Isoja vaatteita Tallinnasta

Löytyykö Tallinnasta isokokoisia naisten vaatteita? Mistä?
61247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aika isoja Catalogista.

Äänestä
  • Isoille puserot
    " Kaupluses SIZE on suur valik naiste pluuse. Eriti lai valik on neile naistele kes kannavad suurt numbrit " III krs siis puseroita
    Eli löytyy http://www.wwpassaaz.ee/finnish/sijainti.php

    Äänestä

Virossa ei vielä runsaan 10 v aikana ole väestö päässyt lihooman. Nuori-toimeentuleva satsaa ulkonäköön eli ilusalong ja sproti-klupit suosisossa. Vaatteet teetetään. Taitavia vaatturi/rättsep -ompelijoita/omplusateljee -moeateljee pilvin pimein. Suosivat naisellista pukeutumista -asialinjalla.Aikuisemmalla tosi tiukka korsetti ja uljas ryhti. Koulujen rankka jumppakasvatus pitää ruodon suorana ja korkokengät ojennuksessa. Jo pikkutyttöjen juhlakengissä korot ja rivit koulun juhlissa mallikkaat. Mekot kaikilla pikkutytöillä ja hiukset rusettikapauksilla. Kotikasvatus , kunnioitus ja kurinlalaisuus vielä mallillaan. Ruokapöydässä istutaan suorassa ja syödään kiitollisina antimet. Harvat lapset päiväkerhoissa - yleensä vanaema/mummi hoivissa.
Useinkaan ei näe alkuasukasäitiä työntämässä lastenvaunuja. Eli suomalainen vapaa, rempsee, väljä muoti heille uppo uusi asia.

Äänestä

Virossa ei näy paljon tuhteja koskapa runsas 10 v eli liiemmin ole nostanut elintasoa. Menestyvät nuoret saavat valmiina tai teettävät. Kankaat ja teettäminen edullista. Panostavat ilusalong ja Spordi-klubeihin. Jo koulussa oteteaan kunnon ryhti ja ankarat jumpat. Se korkokengillä kävely tuntuu tarttuvan jo äidin maidossa. Pikkutytöt aina mekossa ja tukka rusetilla.Kotona ruokaillessa selkä suorassa ja nurkumatta nautitaan päydän antimet. Olen ollut koulujuhlassa ja esimerkillisempää käyttäytymistä saa hakea. Olen myös tarkkailut tavallisen virolaisen ruokakärryä-siellä ei turhat kalorit hetku. Jos menestyvä keski-ikäinen saa hiukan liikakiloja, ne kurotaan korsetilla joka pitää myös ryhdin. Jakkupuvuissa on uumat. Ehkä hiukka saksalaista lähinnä oleva pukeutuminen. Vanaema/isoäiti tms huolehtii pienokaisista kotona ja kuri ja järjestys olla pitää. Päiväkodit vielä harvinaista herkkua. Siksi lapsi rattaissa harvinainen näky. Ei mennä vain hypläämään kauppaan, vaan aina asialinjalla.
Lastenvahdinnan ohella aina käsityö. Ei koskaan luppoaikaa. Se kulutushörsä mitä kaupoissa näemme on tehty juuri turisteille. Kun tämän puolen lahdenyli matkailusta oivallamme, on turha haikailla olemattoman perään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XXXXXXXXL kirjoitti:

Löytyykö Tallinnasta isokokoisia naisten vaatteita? Mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu