Onko kokemusta? Mikä on laadultaan paras Aloe Vera -tuote iholle ja juotavaksi? Valmistustavoissa on kuulemma paljon eroja? Kaverilta sain ihogeelin kokeeksi, joka ainakin tuntuu toimivan: "Forever living products" -kai joku verkostomarkkinointi tuote? onko kokemusta? mikä olis ihan luontaistuotekaupan tuotteista laadukas?
Paras Aloe Vera?
liisa
153140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aloin itse jälleenmyyjäksi (Forever Living Products) mutta mua ei se myyntihomma kauheesti kiehdo, joteen ostelen tuotteita sillontällön itselleni. FLPn tuotteissa on eniten aloe veraa, on siis tosi laadukasta kamaa. Juon itse sitä juomaa ja käytän joitain voiteita. Tykkään kovasti, vaikka aika hintavia ovat. Juoma on auttanut mahan toimintaan.
Sun kotipaikkakunnalta löytyy varppina FLP-jälleenmyyjiä, joilta saa näitä tuotteita ostaa.
Minkä hintaisia on FLP:n tuotteet?
Vatsantoiminta- ym.ongelmat onkin yksi syy, mihin haluaisin apua aloe verasta. Itse asiassa sattumoisin sain tuubin pohjallisen FLP:n ihogeeliä tutun tutulta --ei aavistustakaan, mistä hän olis sitä saanut, enkä ole koskaan aiemmin ko tuotenimestä kuullut --tuubissa ei myöskään ole minkäänlaista suomenkielistä selostusta.. Mutta ihan toimivaa tuntui olevan ja kiinnostuin..
Niin siis toinen ongelmani on aikuisiän akne --tuo saamani geeli vaikutti yllättävän nopeasti edistävän ihon paranemista..
hakusanaksi FLP tai "forever living products", niin löydät myös suomalaisia sivustoja. Ehkä suorin tie aloesivustolle on Tanhuan astro.fi sivujen kautta, sieltä aloe vera sivut ja sieltä löytyy tuotteiden hintoja.
KAIKKI eri "aloe-firmojen" jälleenmyyjät, jotka tämän ketjun näkevät tulevat mainostamaan sitä omaansa parhaana... Joten katso vaan, kohta tämä ketju on mennyt hirmuiseksi sodaksi siitä, kenen tuote on se parhain... ;)
Itse käytän LR Internationalin aloegeelijuomaa ja olen ollut siihen tyytyväinen. Siinä kun sanotaan olevan vähiten aloiinia ( ripulia aiheuttava ainesosa, jota käytetään ulostuslääkkeisiin )ja se on myös toistaiseksi ainoana juomana päässyt mukaan suomen lääkäripäiville.
Löydät kyllä samanlaisia, edellisiä ketjuja tältäkin palstalta, kun kelaat hieman taaksepäin tai laitat tuohon hakuosioon hakusanoiksi "aloe vera".
Saa sotia ihan rauhassa --ja oikein mielelläänkin! Haluaisinkin lukea eri kannanottoja ja perusteluja asialle..
Joo minulla on kokemusta Herbalifen aloe tuotteista, käytän niitä päivittäin. Ne osaltaan auttoivat mm. ihottuman häviämiseen.
Tuotteita saa suomestakin toistakymmentä eri tyyppiä alkaen hiuskiinteestä aloe juomaan. Erityisen hyväksi olen kokenut uuden Aloe Hius shampoon ja hoitoaineen. Hiukseni alkoivat näyttää heti paremmalta ja hilseily vähentynyt.
Minulla oli aikoinaan Herban aloe veratiivistelitkua. Ei se tuntunut missään. Vai oliko jollain muulla valmistajalla samantyylinen logo, että luulin sitä Herbalifen tuotteeksi. Tiivistettä se oli, ja myyjä kehui kovasti. Mutta ei siinä mitään alo veran makuakaan ollut. Pienen pieni pullo, ja siitä vielä tippoina piti tiputtaa kannulliseen vettä.
Ilmankos se ei vaikutakkaan. Juo suoraan pullon suusta niin huomaat mitä se on.
Ehei, ei siitä ole pullon suusta juotavaksi. Sitä oli joku tuollainen 200-250 g:n pullo, jossa pienen pieni tippareikä päässä. Se oli mukamas tarkoitettu, en muista millaisen vesimäärään, mutta lasilliseen oli määrä tiputella joitain tippoja. Ei vaikka tuplasi tipat 10 kertaiseksi, ei sillä ollut vaikutusta.
ei ehkä sitten ollut Herbaa, sillä sen pullonsuussa ei ole mitään pientä reikää, vaan ihan siitä hulautetaan kunnon määrä puoleen litraan vettä. Aaloe-juoma on kuin pumpulia vatsalle. Yhtenä iltana vatsani oli aivan sekaisin ja aaloe rauhoitti sen nopeasti. Käytän myös Herban shampoota ja hoitoainetta. Aivan upeita tuotteita. Varsinainen ihmeaine on Herban Aaloe-geeli, sitä laitan hyttysenpuremiin, rakkuloihin, finneihin, nirhaumiin jne. 2 v poikani kieri toissa päivänä 5 kivirappusta alas kuin perunasäkki, ja naama oli tulossa aivan sini-punaiseksi. Laitoin koko illan geeliä naamaan, ja seuraavana aamuna otsassa oli pienen pieni punainen jälki. Sekin on nyt hävinnyt.
Joo, ensin ostin tuon pikkupullon joltain edustajalta. Sitten liityin joksikin asiakkaaksi Herbalifeen, ja ostin semmosen paketin ja jotain aloetta siinäkin oli. En enää muista tarkkaan kun se oli viime vuosikymmenellä.
Minuun nekään eivät purreet. Sen jälkeen otin FLP:n aloetta ja käytin muutaman vuoden. Nyttemmin olen siirtynyt LR:n aloeveraan.
Kerron yhdestä tapauksesta, eräs henkilö vältti vatsalaukun poiston käytettyään Herban aloe-juomaa. Kuulin hänen tarinan henkilön itsensä kertomana ja näin myös hänen tähystyksellä vatsasta otetut valokuvat.
Kyseinen henkilö sairasti jotain harvinaista sairautta, joka sai vatsalaukun tayteen vähän kuin syöpäkasvaimelta näyttävää arpikudosta.
Hänen vatsassaan ei ruoka pysynyt kunnolla ja henkilö laihtui reippaasti. Lääkkeet eivät korjanneet tilannetta. Ainoaksi lääketieteelliseksi vaihtoehdoksi näytti jäävän vatsalaukun poisto. Se olisi merkinnyt henkilön kertoman mukaan että hän voisi jatkossa syödä ainoastaan nestemäistä ruokaa pari desiä kerrallaan.
Tuohon tilanteeseen hän alkoi käyttämään Herban Aloejuomaa ja hän joi sitä pollokaupalla myös laimentamattomana. Ongelma korjaantui sillä ja jälkeenpäin hänen vatsalaukustaan otetussa kuvassa näkyi että kaikki sairauteen viittaavat merkit olivat hävinneet.
Lääkärit pitivät parantumista selittämättömänä. He eivät voineet uskoa sitä. Joku luuli että kyseesä ei ole edes sama henkilö.
Itse huomaan tuon juoman vaikutukset niin että vatsa toimii paremmin, se parantaa myiden tuotteiden tehoa ja se on hyvä myös kurkkukipujen yhteydessä. Joiltakin olen kuullut että närästysoireet häviää hetkessä ja eräs sanoi että vatsahaavauma parani hänen juotua useamman pullon tuotetta.
Aloe on vai yksi osa tuotevalikoimaa. Käytän samalla monia muita kuten monivitamiineja, kuituja, kalaöljyä antioksidantteja, proteiinijuomaa, vihreetä teetä.
Paras tulos tulee noiden yhteisvaikutuksesta.
Miksikö? Nopea selvitys:
- tämä perheyritys on ollut toiminnassa jo 27 vuotta (perustettu 1978)
- tämä perheyritys tuottaa, valmistaa ja jakelee 80%:ia koko maailman aloetarpeesta. FLP toimii kaikissa maanosissa, tällä hetkellä 110 maassa.
- tällä firmalla on omat ekologiset viljelmät ja omat tuotantovaiheet sekä kehitys- ja laaduntarkkailulaboratoriot.
- FLP valmistaa juomat ja muut tuotteet luonnon antimista.
- FLP antaa tuotteillensa 90 päivän tyytyväisyystakuun.
- FLP on ensimmäisenä maailmassa saanut IASC sertifikaatin, eikä sitä ole kertaakaan sen jälkeen otettu pois (toki on muitakin aloetuottajia, joilla joissakin tuotteissa tämä sertifikaatti on).
- Lisäksi löytyy islamilaisten ja juutalaisten myöntämät laatuleimat (juutalaisten Kosher varsinkin on maailmalla todellinen laaduntae, tämän leiman ansainneet ovat varmasti ekologisia, eettisiä, puhtaita, jne.)
- FLP ei käytä tuotteidensa tai ainesosiensa testaukseen eläinkokeita (jos käyttäisi -eipä noita kahta laatuleimaa olisikaan), FLP noudattaa PETA -standardia.
- FLP:n juomien ja muiden tuotteiden valmistus on siis omista viljelmistä ja omien tuotantovaiheiden tarkkailujen läpi käyneitä.
Testaillut olen ja todellakaan en ole parempaa aloeta eteeni löytänyt kuin mitä FLP:n aloetuotteet ovat :)