Hotelli Poseidon SB:llä

Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista?
4820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei! Tulin juuri eilen kotiin ko. hotellista. Poseidon oli hieman syrjässä kukkaiskadun vilinästä, mutta lähellä rantaa ja rantakadun kojuja. Keskustaan (hotelli alban eteen) pääsi helposti minijunalla (2levaa/suunta) viereisen hotelli Marvelin edestä.

Hotelli oli todella hieno, huoneet tilavat ja siistit. Keittiöstä löytyy muita astioita, mutta mitään kattilaa ei ollut! Kahvinkeitinkin oli kahden kupin minikeitin.. Siivous hoidettiin hyvin, mutta vain jos oveen laittoi lapun "please, clean the room".

Allasalue oli myös hyvin hoidettu, aurinkotuolejakin (maksuttomia) oli riittävästi. Aulabaarista ja minimarketista sai ruokaa ja juotavaa.

Vastailen mielelläni, jos sinulle tulee vielä jotain kysyttävää!

Äänestä
  • Mukava kuulla et hotelli ok!Lähdetään reilun viikon päästä... :)
    Mites kuinka tää minijuna kulki sinne keskustaan?Tietyin aikavälein vai onko sielä aikataulut jossain? Oliko lähellä hyviä baareja/yökerhoja, kulkiko tää minijuna öisinkin? Siitä hotellilta ei vissiin oo hirveen pitkä matka kävelläkkään keskustaan?
    Kiitti etukäteen!!

    Äänestä

  • Vielä niinkin pieni ja tyhmä kysymys, kuin että eikö sielä kuitenkin ollu pyyhkeet huoneissa?? :D

    Äänestä

  • Suomalainen turisti kirjoitti:

    Mukava kuulla et hotelli ok!Lähdetään reilun viikon päästä... :)
    Mites kuinka tää minijuna kulki sinne keskustaan?Tietyin aikavälein vai onko sielä aikataulut jossain? Oliko lähellä hyviä baareja/yökerhoja, kulkiko tää minijuna öisinkin? Siitä hotellilta ei vissiin oo hirveen pitkä matka kävelläkkään keskustaan?
    Kiitti etukäteen!!

    Minijunalla on aikataulu, joka on nähtävissä pysäkeillä useimmiten puihin/lampputolppiin kiinnitettynä. Muistaakseni aamupäivisin juna kulkee 15 min välein ja klo 14 jälkeen 20 min välein. (Hyppäsimme yleensä kyytiin hotelli Marvelin edestä, joka oli reitin viimeinen pysäkki. Marvelilla juna oli aina n.20-25 yli) Marvelilta juna jatkaa päätepysäkilleen hotelli Stranjan (kai?) eteen, johon on lyhyt kävelymatka Poseidonilta. Tällä päätepysäkillä juna odottaa ja lähtee viimeistään kun on täynnä.. Viimeinen juna lähtee Poseidonilta keskustaan n.klo 22-23 ja samoin keskustasta Poseidonille. Taksilla voi hyvin kulkea, kannattaa kysyä hinta etukäteen ja tingata. Keskustasta Poseidonille pääsimme 10 levalla. Kannattaa varmistaa että taksikuskit tietävät hotelli Poseidonin, kaverimme joutuivat ihan toiselle puolelle kaupunkia..Hotelli Victoria Palace on Poseidonia vastapäätä oleva iso hotelli, jonka taksikuskit ainakin tietävät.

    Kyllä matkan jaksaa kävelläkin varsinkin rantakatua pitkin, jonka kojut ovat auki n. puoleen yöhön. Rantakatu on täynnä baareja vieri vieressä. Yksi paikka jäi mieleen rantakadulta, jossa oli hyvät drinkit: Alibi. Joka paikassa on iltaisin happy hour, 2 drinkkiä yhden hinnalla. Kävimme Lazur-nimisessä diskossa, joka oli ihan rannan toisessa päässä (sis.pääsymaksu 4levaa). Päätien varrella (jota pitkin tulette lentokentältä hotellille) on Mania-niminen disko, joka on myös suosittu.

    Ravintolat olivat hieman pettymyksiä. Muutamissa paikoissa pihvit olivat sitkeitä, sen sijaan pizzat olivat yleensä hyviä. Poseidonin lähellä on italialainen ravintola Raffaelo, josta saa hyviä pizzoja ja pastaa sekä sitä vastapäätä pihvipaikka Arizona steak house, jossa oli parhaimmat pihvit, mitä söimme.

    Jos sinulla on mahdollisuutta lainata vaikka kirjastosta kirja Anja Kinnunen:`Bulgaria- Lomailijan opas´ kannattaa selata läpi. Sieltä löytyy tietoa ravintoloista, ostoskaduista, pankeista yms.

    Kyllä hotellissa oli pyyhkeet (käsi- ja kylpypyyhe/hlö). Tosin kannattaa ottaa mukaan omakin, rannalle ja altaalle menoa varten. Pyyhkeet vaihdetaan, kun heitätte ne lattialle merkiksi siitä että ne ovat likaisia.

    Tuli vielä mieleen että tallelokeron voi vuokrata vastaanotosta hintaan 35 levaa/vko. Lokerot ovat aulassa, johon saatte yhden avaimen. Lokerot pitää avata kahdella avaimella yhtäaikaa, toisella avaimella tulee avaamaan joku hotellin vastaanotosta.

    Vastailen vielä, jos jokin askarruttaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomalainen turisti kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu