Paljonko säästää

Paljonko säästää uuden talon rakentamisessa, jos tontilla on jo vanha torppa jossa sähkö-, vesi- ja puhelinliittymät?
2559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eri paikkakunnilla on erilaisia vesilaitoksia, sähköfirmoja jne., mutta luulisin, että liittymähinnat voi säästää. Omalla paikkakunnalla halvin sähköliittymä uuteen paikkaan on 2300 € haja-asutusalueella ja kaupungissa vähän vähemmän. En sitten tiedä, saako liittymät aina siirrettyä ilman kustannuksia toiselle henkilölle jos ne eivät ole jo sinun nimissä. Kytkentä yms. maksut tulee kuitenkin maksettavaksi

Äänestä
  • Joo liittymissä voi säästää ehkä pari tonnia, mutta vanhan talon purkaminen kaatopaikkamaksuineen maksaa nykyään aivan hunaajaa eli yleensä > 10.000 EUR. Eli muista se.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesimies kirjoitti:

Paljonko säästää uuden talon rakentamisessa, jos tontilla on jo vanha torppa jossa sähkö-, vesi- ja puhelinliittymät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu