Hei! Olen nyt 9-luokkalainen tyttö ja olen aina ollut vähän hiljainen, tai oikeastaan aika paljonkin. Minua ei olla kiusattu, mutta seisaluokalla kuulin, että selkäni takana puhuttiin. Olen hiukan outo ja taiteellinen. En tiedä, mitä minusta ajatellaan ja se on rasittavaa. Tuntuu, että minua pelätään enemmän kuin pilkataan. Kukaan ei uskalla puhua minulle, kun olen niin herkkä. Kulejen mustissa ja synkissä vaatteissa, käytän pelottavia Alice Coopermaisia silmämeikkejä ja synkistelen käytävillä pää kumarassa. Joskus itken ihan nälyvästi. Koulun ulkopuolella olen todella reipas ja sosiaalinen. Mä en tiedä, kuinka pääsisin eroon tästä ujoudesta. Tai tämä on lähinnä ihmisvihaa ja epätietoisuutta.
Minua pelätään.
im suffering
81177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kirjoitin kasilla synkkiä aineita, niin minut vietiin psykologille ja nyt tuntuu, että opettajat tarkkailevat ja inhoan sitä. Mutta minä vain kuljen pää pystyssä ylpeänä ja haistatan henkisiä vittuja toisille.
hmm..
Voi olla että sinusta tuntuu, että joku pystyynkuollut mummo vastailee sulle nyt. Kuitenkin tahdon sanoa, että olen itse joskus ollut vähän samanlainen. Sulle tulee itsellekin parempi olo kun lakkaat haistattamasta niitä henkisiä vittuja toisille. Lopeta se huomionhaku tolla ulkonäölläs ja ala näyttää raikkaalta nuorelta naiselta. Hymyä huuleen vaikka ensin arkaakin. Silloin alkaa maailmakin näyttää mukavampaa naamaa. Toivon sulle mukavaa syksyä!
EN HALUA ALISTUA TOISTEN TASOLLE. ja olla tavis. se olisi pahin painajaiseni. ei perkele!
Huomaatko pientä ylimielisyyttä asenteissasi? Et halua alistua toisten tasolle. Siis millä tasolla olet itse? MItä pahaa on olla tavis? Voit olla persoona, vaikka arvostat myös muita. Toisten ihmisten arvostaminen on lähtökohta sille että sinua arvostetaan. Se tavis voi voida henkisesti paljon sinua paremmin.
Naurettavaa. Eli jos hymyilist, olisit tavis? tiedätkö kuinka paljon kaltaisiasi synkisteleviä ihmisiä oiekasti on? et ole sen takia erilainen, usko pois. Ajattelisit nyt järkevästi ja selkeästi. Ehkäpä ne ihmiset eivät pelkää sinua, vaan säälivät ja halveksivat, ja ajattelevat, etteivät 'alennu tasollesi' ? mistäs tiedät. Pitäisikö muiden sitten 'ylentyä tasollesi' ? Vai mitenkä ois?
Kuulostat minulta. Olen itse nyt lukion tokalla, ei ole kavereita. Jotkut, kun kuljen ohi, näyttävät suoraan sanottuna pelkäävän, että hyppään heidän kimppuunsa.
Olen ujo, hiljainen enkä sen takia saa kavereita ja lisäksi, jos yritän tutustua, saan pakokauhun. Itsekin olen omalaatuinen ja taiteellinen tyttö.
En jaksaisi mennä enää kouluun. Ja on myös siksi niin vaikeaa saada kavereita, kun olen alkanut vihata useimpia kiitos kiusaamisen.
Menee kohtaan pelataan.
Kenen netti alla?
Häh