Drúedain

jawetus

Keskeneräisten Tarujen Kirjassa kerrotaan Halethin kansan mukana Númenoriin menneestä Drû-kansasta.

Drûg eli Tolkienin mukaan lyhyen elämän. Jopa hieman lyhyemmän kuin omamme.

Miten luulisitte heidän elämänkaaren kehittyneen Númenor-vuosina? Muilla Númenorin kansoilla elinikä piteni noin kolminkertaiseksi Keski-Maan aikoihin verrattuna, eli käytännössä jokainen eli yli 200 vuotiaaksi.

Vähäiset Drúedain muuttivat pois Númenorista (eihän heitä alunperinkään montaa ollut) jo Aldarionin ajoista lähtien ja tuhon aikaan 3319 heitä ei enää Suurella Saarella ollut.

Itse luulen Drúedainin elämänkaaren pidenneen samassa suhteessa. Ehkä Númenorin Drû-kansa eli reilusti yli satavuotiaaksi ja sen kansan verta tuli toisella ajalla ainakin Andrastin kansan pariin.

Olen aina olettanut, että Rohanin väen kohtaama Ghan-buri-ghan oli aito Drúadan, eikä pimeiden aikojen Drûg. Olihan sen metsän nimikin Drúadanin metsä.

5

616

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DrBan

      Mielenkiintoinen aihe, jota pitäisi joskus oikein ajan kanssa pohtia.
      näppituntumalta lähtisin liikkeelle siitä, että Professori sanoi dunedainin eliniän pitenemisen johtuneen siitä, että heidän elämäntapansa muistutti haltioiden elämäntapaa, ei varsinaisesti siitä, että he asuivat Numenorella.

      Toinen mielenkiintoinen Druedainkysymys on heidän liikkeensä. Mistä tulivat Druwaith Iaurin druedain, mistä taas TSH:ssa esiintyneet valkoisten vuorten juurella asuneet metsäläiset?
      Kuten muistamme, kaikki Beleriandin drugit eivät Numenoriin lähteneet. Menivätkö he esim Druwaith Iauriin ja Numenorilta ennen sen tuhoa peanneet Valkoisille Vuorille?

      Onko kellään tähän mitään, josta lähteä arpomaan.

      • jawetus

        KTK:n Drû-kansasta kertova osio sanoo, että Andrastin niemimaalla oli toisella ajalla metsien villi-ihmisiä, eli alkuperäistä Drû-kansaa.
        Tuohon paikkaan novellissani Kuninkaan poika, seurue hetkeksi leiriytyi. Uusimmassa versiossa sinne jätetään Númenorista tullut Drúedain perhe sukulaistensa seuraan.

        Käsittääkseni osa Drû-kansasta seurasi Halethin kansaa ja osa jäi Valkoisille vuorille jo ensimmäisellä ajalla. Chr. arvelee, että heitä eli jo toisella ajalla Drúedainin metsän tienoilla Valkoisten vuorten toisella puolen.

        Luulen, että Drúedain liittyi sukulaistensa seuraan juuri Andrastissa ja sekoittuivat pian Keski-Maan Drû-kansaan. Drúedainia oli niin vähän, ettei heistä varmaankaan kansaksi ollut.

        Ehkä koko merkillinen heimo sai Drúedain-statuksen kolmannella ajalla, kun ei ollut enää selvyyttä heidän heimojensa alkuperistä.

        Jännittävä kansa, täytyy sanoa...


    • Mutta se oli selvää, että yleensä Numenorissa asuneet druedain eivät olleet syntyneet siellä, muuten heidän ulkomuotonsa olisi muuttunut enemmän tavallisen edainin olomuotoon. Myöhemmin, kun saatiin selville, että drûg vihasivat örkkejä yhtä paljon kuin muutkin edain, heidän nimeensä liitettiin dain-liite, jolloin syntyi nimi druedain (Metsän Ihminen).

      Druedain olivatkin Keski-Maan ihmiskansa, joka oli pysynyt erillisenä jo Ensimmäiseltä ajalta.

      • DrBan

        "Mutta se oli selvää, että yleensä Numenorissa asuneet druedain eivät olleet syntyneet siellä, muuten heidän ulkomuotonsa olisi muuttunut enemmän tavallisen edainin olomuotoon."

        -Miksi?


    • Lalaith

      En jotenkin ikinä ajatellut, että drûg ja drúadan olisivat eri asia. Sanotaanko jossakin niin? Oletin aina, että kyse oli vain siitä, että Halethin kansa ns toipui rasismista ja ymmärsi, että erilaisillakin on arvonsa ja rupesi sen takia kutsumaan myös drûg:eja (kuinka tuota taivutetaan?) 'ihmisiksi'. Sitähän 'adan' tarkoittaa. Mutta olet varmaan oikeassa, loogista olisi olettaa, että drúedaininkin elämä piteni Númenorissa.

      Mitä metsään tulee niin sen nimi on varmasti aika vanha: rohirrim ei sitä selvästikään ollut antanut, koska kieli on väärä. He kuitenkin käyttivät nimeä, joten metsää on varmaan sanottu siksi jo siinä vaiheessa kun rohirrim tulivat. Eikös vanha Ghan sano, että heidät häädettiin syrjäisiin metsiin siinä vaiheessa, kun kivitalomiehet (eli oletettavasti númenorilaiset) tulivat? Kolmannen ajan druedain ei tunnu suhtautuvan muihin ihmisiin mitenkään erityisen suopeasti ja ilmeisesti heillä on hyvä syy - olisiko niin, että rasismi ilmaantui uudelleen samalla, kun Númenor muutenkin alkoi hiipua?

      Ehkä metsässä austi vanhaa drûgkansaa jo silloin, kun Númenorin drúedain palasivat takaisin ja sukuhaarat sekoittuivat? Tai miten vaan, ainakaan metsän kansa ei ole voinut olennaisesti poiketa siitä väestöstä, joka eli aikanaan Númenorissa, koska ei kai Elendilin väki olisi muuten nimennyt metsää niin kuin nimesi. Vai miten nuo vuodet menevät - onko mahdollista, ettei kukaan pakolaisista ollut ikinä nähnyt yhtään drûgia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      2976
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1234
    3. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1009
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      937
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      830
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      820
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      197
      791
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      763
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      726
    11. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      669
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    13. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      559
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe