Tuliaisia??

mie

Mitä kannattais ostaa Unkarista tuliaisiksi? Mikä siis olis perinnettä / tyypillistä? (siis muuta kuin "juomia")

3

3089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja

      Unkarissa ruoka on minun makuuni hyvää ja maukasta. Mausteita siinä maassa käytetään paljon ja taidolla ja niitä myös on tescot pullollaan. Toimme tuliaisiksi monenmoisia paprikajuttuja: kuivattua, jauhettua, kokonaista, tahnaa.....Myös muita mausteita ostimme ja esim Vega-niminen yrttisuola on maistunut monille ja sitä on myös kyselty, että mistä tätä sais. Eli meille tarttui mukaan kulinaristisia tuliaisia!

    • lisäksi

      olemme tuoneet
      - akaasiahunajaa (lapsemme pitää siitä)
      - kirjailtuja käsitöitä, jonkun sortin paitoja, muija tietää paremmin
      - miniatyyrimaalauksia
      ym.
      Hanhenmaksa on sielläkin kallista enkä osaa arvostaa sitä riittävästi mutta pitihän sitäkin kokeilla.
      Kristallit ja valokuvaustarvikkeet haimme Slovakian puolelta.
      Koskien juomia niin mielestäni 5:n puttosen Tokaj on kuitenkin tuomisen arvoista, on kyllä kallistakin.

    • Vulkan

      Tuliaisongelma on vähän joka paikassa, kun tuntuu että mistä päin maailmaa tahansa tulevia erikoisuuksia löytyy kotimarkettien hyllyiltä - kiitos globalisaation.

      Unkarilaisista erikoisuuksista tulee mieleen lähinnä ruoka- ja juomapuoli.

      Naisia varmasti kiinnostaa erilaiset maustesekoitukset, joita on Unkarissa tarjolla monin verroin laajempi valikoima kuin Suomessa. Kannattaa kysyä neuvoa paikallisilta jos mahdollista.

      Unkarilainen salami on maailmankuulua, etenkin Pick-salami. Omaan makuuni käy eritoten paprikasalami. Varoituksen sana: sen jälkeen kun on maistanut unkarilaista salamia, entiseen ei ole enää paluuta - suomalainen salami on mautonta kuin maissikeksi.

      Unkarilaiset viinit ovat hyviä, ja niitä voi ostella paikan päältä viinitiloilta. Balatonin ympärillä on paljon hyviä valkoviinintuottajia Badacsonyi-tulivuoren rinteillä. Voi maistella ja ostaa sitten. Alkon unkarilaisten viinien valikoima on niin onneton, että kaikkia Suomessa asuvia unkarilaisia hävettää koko asia - Unkarista saa kuvan ikään kuin se olisi huono viinintuottajamaa.

      Punkuista ehdoton suosikkini on kékfrankos-tyyppi. Se on sinertävää väriltään. Mainio sekä ruokajuomana että muuten.

      Sitten on tietysti vielä Unkarin kansallisjuoma, eli pálinka. Se on erittäin vahva perinteinen paloviina. Omat suosikkini ovat barackpálinka eli persikkapálinka ja almapálinka eli omenapálinka. Jos haluaa aiheuttaa jollekulle järkytyksen, voi juottaa hänelle chilipaprikoista tehtyä paprikapálinkaa. Tappaa talossa ja puutarhassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      204
      11511
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      102
      10962
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      67
      8555
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8425
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8065
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      11
      7489
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5890
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5872
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5333
    Aihe