Mä haluaisin kysyä kaikilta joilla on jotai amista vastaan et mitä vikaa siinä on?Lukioo käydään 3v se on ns.jatko-opiskelua peruskoululle.Siitä saa valkolakin,mutta ei ammattitutkintoa.Mulla ei ole mityää lukioo vastaan,mutta ihmettlen niitä jotaka käyttävät amista käyvistä ihmisistä nimitystä amis-pellet yms..Mä olen amiksessa ja luen itseni kokiksi..oon tosi tyytyväinen et valitsin amiksen..ja haluaisin et valmistuneita muistettaisiin yhtä lailla kun ylioppilaita!
Amis!
Miisa
4383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo no mä oon lukiossa, mutta ei mullakaan oo mitään amista vastaan, toisille amis sopii paremmin, toisille lukio, hyvä jos oot tyytyväinen omaan päätöksees, mäkin oon tyytyväinen mun päätökseen =)
Mutta että en sitten tiiä miks jotkut sanoo amiksia amis-pelleks...aika tyhmää...
Mutta hyviä jatkoja sulle ja älä välitä amis-pelle kommenteista
Hyvää kesää!
Amiksessa ei ole mitään vikaa, äläkä välitä noista amis-pelle jutuista, tiedät varmasti itse paremmin, oletko pelle vai et.
Varmaankin se stereotypia näistä amiksista (siis junteista, jotka vain jotenkin ihmeellisesti aina päätyvät ammattikouluun) panee kutsumaan pelleksi.
minäkin näin kolmen lukiovuoden jälkeen päädyin kuitenkin amikseen.. ennen lukiota en tiennyt, minne tahdoin.. nyt tiedän, ja amikseen vie tie..
kavereilta tuli kyllä vähän sellaista kommenttia, että:
"oot sä vähän tyhmä?"
"ei amikseen mennä enää lukion jälkeen"
"menisit mielummin vaikka yliopistolle lukemaan teologiaa"
"hakisit nyt edes tkk:lle, pääsisit varmasti"
kaikenlaista, jotten menisi niinkin ala-arvoiseen paikkaan kuin amikseen.. vaan olen edelleen sitä mieltä, jotta tuo on minua varten.. saa nähdä, kuinka oikeassa olen.. muttei minusta kyllä mitään amis-pelleä saa tekemälläkään.. :)
mutta tosiaan tuosta muistamisesta.. miten niin ei muisteta yhtä lailla? ..toki yo:illa on lakit, joilla on ollut enemmänkin arvostusta jo aikojen alussa.. nykyäänhän tuolla lakilla ei juuri mitään tee.. nykyään 60% menee lukioon ja arvaisin, että 50% pääsee poiskin sieltä, jottei kuulosta kovin kummoiselta, jos kertoo lakin saaneensa, vaikka on sekin saavutus.. aikaisemmin vain tuo määrä oli kait jotain 5%, josta ei siitäkään kovalla opiskelulla päässyt moni läpi.. siksi sitä arvostetaan nykyään enempi, sillä ennen vanhaan "amis" oli se, minne kaikki tampiot menivät.. taisiis enemmistö, vain viisaat ja rikkaat pääsivät lukioihin..
elikkä kunhan tässä naputtelen lämpimikseni, kun kysymys ei edes ollut minulle esitetty.. ;)
amikseen suosituimmille linjoille on jopa vaikeampi päästä kuin lukioon.=)
pelleistä vielä..
..Luokan häiriköt ja tyhmät menee yleensä amikseen, ja heiltäkin usein täällä amiskin jää kesken..