Sellaista tiedustelisin että milloin teidän mielestänne on sopiva aika äidin käydä vähän viihteellä?? (Tarkoitan baarissa käyntiä ja alkoholin nauttimista. Huom. kohtuuden rajoissa) Siis kuinka vanha vauva olisi kun voisitte kuvitella lähtevänne?
Tai milloin olette käyneet? Laittakaahan asiasta mielipiteitänne...
Tai milloin olette käyneet? Laittakaahan asiasta mielipiteitänne...
Vastaukset 8
Vanhimmat
kanssa ensimmäisen kerran olusilla, kun tyttö oli parin kuukauden ja nyt kolmen kuukauden korvilla tuli käytyä toisen kerran yhdessä ulkona (silloin oli tyttö yökylässä ensimmäisen kerran ja oli ollut kuin enkeli:)). Hoitajia kun on meillä vaikka muille jakaa, molemmat mummit ja kummit ovat koko ajan valmiita ottamaan pikkusen hoitoon ja näin ollaan sitten päästy. Käydään myös kahestaan kaupassa ja kävelemässä, kun vaikka mummi tulee siksi aikaa pikkusta hoitelemaan.
Yhteinen aika on kyllä kaikkein paras jaksamiskeino, siinä saadaan jutella rauhassa ja ladata akkuja. Oli tarpeen varsinkin ensimmäisinä kuukausina, kun vaavi huusi aika paljon monia iltoja putkeen.
Ilman miestäkin käyn kyllä lenkillä ja omilla menoillani, samoin kuin hän. Pienet hengähdystauot kannattaa ottaa vastaan ja käyttää hyväkseen!
poika oli 3kk kun ekan ja tähän mennessä ainoan kerran on ollut yökylässä mummin luona, juhlimme silloin häitämme. Ei ole yksinkertaisesti raaskinut antaa hoitoon useammin...kummikin kyseli jo yökylään, samaten täti mutta saas nähdä milloin, nyt tulevana viikonloppuna olisi meno ystävien syntymäpäiväkekkereille ja yhä mietitään lähteäkö vaiko eikö, tuleeko liian kova iku..:(
minä lähdin kun poika oli 3,5vk vanha. isukki jäi lapsen kanssa kotio. en imetä joten ruokinta onnistuu helpommin isukiltakin. en tunne omantunnon tuskia kun näin pian baariin lähdin, minulla oli vaikea raskaus ja synnytys joten tarvisi nollata tilanne.
Nuorin lapsi on vajaa 9 kk, eikä kertaakaan ole ollut yötä hoidossa... Hoitajien puutteesta ei ole kyse, vaan ei yksinkertaisesti ole tullut mieleen lähteä "tuulettumaan"... (Ei isän eikä äidin)
Mielestäni hamekansa voi vaihtaa hyvinkin viihteelle kun imetys loppuu. Se on isillekin mukava kun saa olla kahden vauvan kanssa eikä ole sitä rva kyylää koko ajan jakamassa neuvojaan.
Juu tosiaan hyvin sanottu tuo rva kyylä. Pakko myöntää että tuleepa sitä mentyä sanomaan miten minä hommat vauvan kanssa teen, vaikka näin tietoisasti tietää, että kyllä se isikin hommat osaa hoitaa, kun vaan antaa vähän vapautta. (lause hirviö, äidinkielen ope ei tykkäis)
Voisi olla isillekin mukavampi saada aivan omassa rauhassa tehdä asiat niinkuin itsestä tuntuu ja saada niitä onnistumisen elämyksiä... Varmasti erilaista aikaa olla kahdestaan.. Ja meilläkin oikein odotetaan sitä vaikka äidillä tulee varmaan aika kova ikävä... Jännittäää..
Miksi odottaa imetyksen loppuun asti ulosmenoa? Voihan sitä käydä muutaman tunnin illallisreissulla kavereiden kanssa ennen imetyksen loppuakin. Ei kaikki ulkonakäymiset vaadi viinipulloa seuraksi. Enkä vielä ole törmännyt porukkaa, jossa katsottaisiin happamesti jos imettävä äiti ei ota pullosta.
Meillä emäntä pantiin ensimmäisen kerran illaksi pihalle 1,5 kk kohdilla. Piristyi tästä silmin nähden ja totesi jälkeenpäin että vauvaakin jaksoi paljon paremmin kun sai hetkeksi irrotettua.
Meillä ovat lapset olleet siinä 2 kuukautta,ehkä vähän allekin. (en siis ole imettänyt enää tuolloin)
Meillä kun on mummu ja pappa tässä ihan lähellä niin he aina mielellään vähän aikaa töröttävät meillä kun käymme miehen kanssa parilla kaljalla. =)