90 vuotias mummo omistaa monta kiinteistöä ja hänellä on iso pankkitili.Hänellä on alkava dementia,sairaanhoitaja tämän sanonut.Missä vaiheessa pitäisi hommata edunvalvoja, kun mummo ei ymmärrä nytkään raha asioista mitään. On pelättävissä että eräs sukulainen käyttää mummon tilannetta hyväkseen.Tämä sukulainen hoitaa nyt mummon raha-asiat.
lääkärintodistus
90 vuotiaan omaisuus
3646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Edunvalvoja pitää hommata heti.
...ja tarkista tulevan holhoojan taustat ettei oo ympäri puhuttavissa sukulais holhoojan taholta!!!
Älä luota heti etes kunnalliseen yleiseen edunvalvojaan ennenkuin oot varma toiminnoistaan.Hänkin VOI maksella vanhuksen tililtä kaikenlaisia kilometrikorvauksia tälle sukulaisellesi jos hän niitä osaa vaan pyytää..
Hae ensin mummo lääkärintodistuksella ei oikeustoimikelpoinen julistettavaksi.
-Niin ei ole enää juridisesti allekirjoitus pätevä lahjakirjaan,testamenttimuutoksiin,valtakirjaan esim:pankki tai yleiseen asioiden hoito valtakirjaan.
Edunvalvojan anomus käsittely kestää maistraatissa ja käräjäoikeudessä 4-8kk ja anomukseen tarvitaan holhous tarpeen kartoitus
ja edunvalvojan anomus aikana on mummo vielä täysin allekirjoitus pätevä mihin vaan ja maistraatin yleinen edunvalvoja ei tule puuttumaan takautuviin tapahtumiin.
Siis lyhyesti hae ensin ennen edunvalvojaa mummosi --ei oikeustoimikelpoinen-- julistus.
Pelkkä lääkärintodistus alkavasta Dementiasta ei riitä sillä henkilö on silloin vajaakykyinen muttei vajaavaltainen päätöksissään.
Omassa tapauksessa serkut tyhjensi Alzheimer äitini asunnon ja möivät lopuksi omaan lukuunsa hänen asunto-osakkeensa kun olivat hakeneet jonkun lakimiehen tekemään lahjakirjaan allekirjoituksen äidiltäni sairaala Dementikko-osastolta jossa äiti oli silloin holhouskartoituksessa ja julistettiin holhoustarpeelliseksi kaksi viikkoa lahjakirjan allekirjoituksen jälkeen ja edunvalvoja ei halunnut puuttua holhouskartoituksen aikana haettuun lahjakirjan allekirjoitukseen koska hänelle ei kuulu tapahtumat jotka on tapahtunut ennen käräjäoikeuden virallista holhouspäätöstä joten ei ole tarve puuttua takautuviin tapahtumiin..
Ei jäänyt edunvalvojalle valvottavaa kun serkut tyhjensi pesän juuri edunvalvonnan anomusaikana.Olivat tietoisia edunvalvojan hausta koska en hyväksynyt sukulaisiani äitini edunvalvojaksi,olivat susia ja
siksi hain suvun ulkopuolista puolueetonta edunvalvojaa Alzheimer äidilleni maistraatista mutta en tiennyt että ensi-sijassa olisi haettava --ei oikeustoimikelpoinen --julistus.