Kunnostettavassa talossani on kaksi vanhaa pönttöuunia joiden tulipesät kaipaisivat hieman korjausta. Ne toimivat muuten ihan hyvin, mutta tulipesän alimmat tiilet alkavat hieman rapautua ja saumoista tulilaasti on rapissut. Yksi muurari lupasi korjata niitä eikä suostunut kertomaan miten. Hän ehtii kuitenkin vasta ensi keväänä hommiin ja edessä on yksi lämmityskausi.
Olisiko kenelläkään kokemusta kuinka tuollaisen korjauksen voi tehdä? Mitä laastia pitäisi käyttää vai onko olemassa jotain korjausmassaa tms..?
Tulipesän korjaus
11
56733
Vastaukset
- muuruut
tuossa ja tehdä itse homma.
Kyllä se käy ja neuvotaan miestä mäessä.
On kaksi mahdollisuutta uusia ko. kohta. Hydraulisesti kovettuvalla lämpöä kestävällä massalla, jonka nimi on "tulenkestävä valumassa".
Tässä massassa ei saa käyttää mitään raudoituksia.
Toinen tapa on vaihtaa tulitiilet ja muurata ne niihin kuuluvalla laastilla.
Sitten on vielä mahdollisuus korjata tulipesä vesilasi nimisellä aineella, jolloin murenevat kohdat kestävät paremmin lämmityskauden. Vesilasilla sivellään murenevat kohdat pariin kertaan ja a´vot palat liimautuvat sileäksi kokonaisuudeksi.- pönttö
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Tarkoitus ei ole pelkästään säästää, vaan tilanne on sellainen, että osaavaa apua ei tahdo löytyä.
Vielä yksi kysymys tuosta vesilasista. Voisiko homman tehdä siten, että ensin käsittely vesilasilla ja sitten lisäksi vielä tuo valumassa? - pnieminen
pönttö kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Tarkoitus ei ole pelkästään säästää, vaan tilanne on sellainen, että osaavaa apua ei tahdo löytyä.
Vielä yksi kysymys tuosta vesilasista. Voisiko homman tehdä siten, että ensin käsittely vesilasilla ja sitten lisäksi vielä tuo valumassa?villoissa lämmitysuunikäytössä olevia nesteitä ei pidä käyttää läpivirtaaviin uuneihin, koska tällöin happipitoisuus on liian suuri ja aine irtoaa tulilaatan pinnasta heti. ainoa oikea tapa on vaihtaa sisäkivet uusiin, tämä on fakta!
- pönttö
pnieminen kirjoitti:
villoissa lämmitysuunikäytössä olevia nesteitä ei pidä käyttää läpivirtaaviin uuneihin, koska tällöin happipitoisuus on liian suuri ja aine irtoaa tulilaatan pinnasta heti. ainoa oikea tapa on vaihtaa sisäkivet uusiin, tämä on fakta!
Uskon tuohon tulikivien vaihtoon ja sen välttämättömyyteen ennemmin tai myöhemmin. Löytyykö mitään tuotetietoa tai käytännön kokemusta Bison tulikitistä? Se sisältää ilmeisesti myös vesilasia. Pysyisikö se paremmin tiilen saumoissa kuin jälkeenpäin laitettu tulilaasti tai massa?
kts.http://www.rakennuskemia.fi/?Info=Tuotteet&Group=RKTIIVISTYS&page=2 - muuruu
pnieminen kirjoitti:
villoissa lämmitysuunikäytössä olevia nesteitä ei pidä käyttää läpivirtaaviin uuneihin, koska tällöin happipitoisuus on liian suuri ja aine irtoaa tulilaatan pinnasta heti. ainoa oikea tapa on vaihtaa sisäkivet uusiin, tämä on fakta!
olen käsitellyt muuraamiani sulatusuuneja vesilasilla ja takkoja olen aina korjannut tulenkestävällä (hydraulisesti kovettuvalla) valumassalla.
Tämä valumassa on ainoa korjauksissa kestävä aine. Leivinuunin poskikanavat kestävät hyvin 3-4 cm:n seinämällä tehtäessä valumassalla mutta tulitiili pettää kovassa käytössä. - pnieminen
muuruu kirjoitti:
olen käsitellyt muuraamiani sulatusuuneja vesilasilla ja takkoja olen aina korjannut tulenkestävällä (hydraulisesti kovettuvalla) valumassalla.
Tämä valumassa on ainoa korjauksissa kestävä aine. Leivinuunin poskikanavat kestävät hyvin 3-4 cm:n seinämällä tehtäessä valumassalla mutta tulitiili pettää kovassa käytössä.takassa tulee kosketuksia pintojen kanssa, siveltävät nesteet ei imeydy nokiseen ja kovapintaisen kiveen kuten huokoiseen villaan, lähtee irti. valumassaa en tunne, mutta 3cm kerros vuorivillan päällä on jo yli puolet enemmän kuin tulitiili ja kalliimpaakin arveltavasti, koska käytetään enemmän vain vaativampiin saneerauksiin?
- pönttö
pnieminen kirjoitti:
takassa tulee kosketuksia pintojen kanssa, siveltävät nesteet ei imeydy nokiseen ja kovapintaisen kiveen kuten huokoiseen villaan, lähtee irti. valumassaa en tunne, mutta 3cm kerros vuorivillan päällä on jo yli puolet enemmän kuin tulitiili ja kalliimpaakin arveltavasti, koska käytetään enemmän vain vaativampiin saneerauksiin?
Kannattaa tutustua BETKER oy:n tuotteisiin. Sain sieltä hyviä neuvoja. Rakennuksessani vanhat hormit on käsitelty sisäpuolelta kolme vuotta sitten heidän massallaan.
- puupiisi
Just pari viikkoo sit tein pönttö uunin pesän korjauksen vaihtamalla uudet tulitiilet vanhojen tilalle. Neljä tuntia siihen meni ja hyvä tuli.
- Jorma100
Pari kysymystä:
1) Voiko joku yrittää kuvailla, millaista on hyvä tulilaasti (sopiva vesipitoisuus? Olen joskus muurannut sillä grilliä ja ei oikein selvinnyt pitääkö olla niin kosteaa että "tarttuu" tiiliin vai vähän kuivempaa.
2) Jos vaihtaa vain tulipinnan tulitiilet takkaan, miten kauan pitää kuivattaa ennen ensimmäistä varovaista lämmitystä.
- Töppökumpu
Meillä on samaa vikaa (pesä murenee), mutta mistä moinen mahtaa johtua? Takka kun on "vain" 12-vuotta vanha...
Onko märillä puilla ja hatuttomalla piipulla mitään merkitystä ko. asiaan? - laiskimus123
Itse olen n.3 vuoden välein käsitellut tulipesän tulenkestävällä muurauslaastilla. Ehkä pienimmällä vaivalla selviää. Yllättävän isojakin rakosia saa täytettyä kun pistää jotain tiilenpalasia vähän sekaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459